Normandiya Dörtlüsü Ukrayna'daki durumu ele aldı

2018-06-12 16:22:58

Almanya, Fransa, Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanları Berlin'de dün bir araya gelerek Ukrayna'daki durumu ele aldı.

Görüşmede, Ukrayna'da durumun daha da yumuşatılması ve Birleşmiş Milletler barış gücü konuşlandırılması konusu ele alındı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Josef Maas görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, birçok konuda fikir birliği sağlanamamasına rağmen, Minsk anlaşmasının hayata geçirilmesi konusunda tarafların tutumlarının birbirine yaklaştığını belirtti.

Görüşmenin ardından taraflar çeşitli düzeylerde izleme toplantıları tertip etmeyi planlıyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov görüşmenin ardından Rus basınına verdiği demeçte, görüşmelerde olumlu sonuç kaydedildiğini, ancak çözüm bekleyen birçok sorunun halen masada durduğunu ifade etti. Lavrov, tarafların görüşmede esir takasında somut şartları ele aldıklarını, Rusya ve Ukrayna'nın konuyla ilgili olarak yol haritası saptamayı deneyeceğini belirtti.

Lavrov ayrıca adı geçen dört ülkenin kısa süre sonra Minsk anlaşmasının hayata geçirilmesi konusunda bir kez daha toplanacaklarını hatırlattı.

Nisan 2014'te Ukrayna'nın doğusundaki bölgede silahlı çatışmalar çıkmıştı. Aynı yıl Eylül ayında Ukrayna sorunuyla ilgili üçlü irtibat grubu ile Ukrayna'nın doğusundaki silahlı milisler arasında Minsk'te ateşkes anlaşması imzalanmış, ancak çatışma tamamen durdurulmamıştı. Şubat 2015'te yeni Minsk anlaşması imzalandı. Anlaşmaya katılan taraflar Ukrayna'nın doğu bölgesindeki siyasi düzenleme konusunda fikir birliği sağladı, ancak anlaşma hayata geçirilemedi.

Adı geçen 4 ülke, 2014'te bir araya gelerek Normandiya Dörtlüsü ismi verilen diplomatik temas grubunu kurdu ve Ukrayna'nın doğusunda yaşanan karışıklıklara çözüm bulma hedefiyle harekete geçti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor