İtalya ve Malta istemedi, kurtarma gemisi sığınacak liman arıyor

2018-06-12 12:56:01

İtalya ve Malta istemedi, kurtarma gemisi sığınacak liman arıyor

İtalya, 629 mülteciyi taşıyan insani yardım gemisinin kıyıya yanaşmasını reddetti ve Malta'nın gemiyi teslim almasını istedi. Ancak Malta hükümeti de gemiyi reddediyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar ve Akdeniz Kurtarma adlı iki sivil toplum örgütüne bağlı bir kurtarma gemisi 9 Haziran gecesi Libya kıyısına 40 deniz mili mesafede 629 mülteciyi kurtardı. Aralarında 123 genç, 11 çocuk ve 7 hamilenin bulunduğu mülteciler botla denizi geçmeye çalışırken tehlikeyle karşılaştı.

Kurtarma gemisi Sicilya adasına yaklaşırken İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini geminin İtalya'nın herhangi bir limanında durmasına izin vermedi ve Malta hükümetinin gemiyi teslim almasını istedi.

Malta yönetimi de bu talebi reddederek, yardım operasyonuyla ilgileri olmadığını açıkladı.

İtalya ve Malta başbakanları sosyal medyada birbirlerini eleştiren açıklamalarda bulundu.

Almanya, Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden yapılan açıklamalarda İtalya ve Malta'nın insani sorumluluğu üstlenmesi ve bir çözüm planı ortaya koyması çağrısında bulunuldu. Ancak tutum değişmedi. Kurtarma gemisi halen kabul edilecek bir liman bekliyor.

Öte yandan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, geminin ülkenin doğusundaki Valencia limanına girmesine izin verdi, ancak Valencia limanı ile geminin bulunduğu konum arasında 1300 kilometre mesafe bulunuyor.

Sığınmacı karşıtı hükümet katı bir tavır takınıyor

İtalya'da yeni hükümet göreve başladı. Yeni Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini aşırı sağcı Lig Partisi'nin lideri.

Seçim kampanyası sırasında Matteo Salvini'nin sloganlarından biri, mültecilerin İtalya'ya akışını durdurma ve yasadışı mültecileri iade etmeydi.

Matteo Salvini'nin bu girişimle kurtarma örgütlerine mesaj verdiği iddia ediliyor. Matteo Salvini'ye göre, kurtarma örgütlerinin ekonomik çıkarlara dayanarak Libya'dan gelen mültecileri İtalya'ya getirmesi, İtalya ekonomisine ve toplumuna olumsuz etkiler getiriyor. Bu nedenle İtalya katı bir tavır takınarak sivil toplum örgütlerini uyarıyor. İtalya, bu tavrıyla AB politikasına da rest çekiyor.

Avrupa'nın mülteci planı zorluklarla karşı karşıya

Mültecilerin Avrupa'ya girmesi için Türkiye ve Doğu Avrupa yolu kesildikten sonra Libya'dan deniz yoluyla Avrupa'ya giren mültecilerin sayısında sıçrama oldu. Neredeyse tüm baskı Güney Avrupa ülkelerinin omzunda kaldı.

Dublin Sözleşmesi'ne göre, mültecilerin AB'ye girdikleri ilk ülkede sığınma başvurusu yapmaları gerekiyor. Böylece İtalya, mülteci akınının doğrudan etkisi altında bulunuyor. Ancak üye ülkeler arasında mültecileri dağıtma planı hayata geçirilemiyor.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, dün yaptığı açıklamada, “Kurtarma gemisi olayı, AB'nin mülteci sorununda İtalya'nın üzerindeki baskıya duygusuz şekilde yaklaştığını gösteriyor” diyerek, bu ay düzenlenecek AB Liderler Zirvesi'nde sözleşmenin değiştirilmesi talebinde bulunacağını vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor