Yeni yaptırımlar 5 Rus şirketi ve 3 Rus vatandaşını hedef alıyor

2018-06-12 12:08:35

ABD Hazine Bakanlığı dün Rusya'ya yönelik yeni yaptırım kararı aldı. Yaptırım kararları 5 Rus şirketi ve 3 Rus vatandaşını hedef alıyor.

Yaptırımların, 2017 yılında Rusya tarafından gerçekleştirildiği iddia edilen siber saldırıyla ilgili olduğu belirtiliyor.

Söz konusu Rus şirketleri ve Rus vatandaşlarının ABD'deki sermayeleri dondurulurken, ABD vatandaşlarının bu kişi ve kurumlarla ticari faaliyetleri de durduruldu.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından dün yayınlanan bildiride, söz konusu şahıs ve kuruluşların ABD ve müttefiklerine siber saldırı düzenlerken Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) ile işbirliği yaptığı, bu eylemlerin ABD ve müttefiklerinin güvenliğini tehdit ettiği belirtildi.

ABD Hazine Bakanı Steven Temer Mnuchin yaptığı konuşmada, ABD'nin “Rus yönetimi, ordusu ve istihbarat kuruluşlarının talimatıyla” siber saldırı faaliyetleriyle uğraşan şirket ve şahıslara yaptırımı sürdüreceğinin altını çizdi.

ABD Başkanı Donald Trump 2 Ağustos 2017'de Rusya, İran ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne yönelik yaptırım yasa taslağını imzalamıştı. ABD Rusya'nın 2016 ABD devlet başkanlığı seçimlerine ve Ukrayna sorununa siber saldırılar yoluyla müdahale ettiği gerekçesiyle Rus vatandaşlarına ve kuruluşlarına yaptırımı arttırmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 4 Haziran'da yaptığı açıklamada ABD ve diğer Batılı ülkelerin Rusya'ya yönelik yaptırımlarına karşı çıktı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor