Dünyanın gözü Kim-Trump tokalaşmasında!

2018-06-12 09:02:53

Dünyanın gözü Kim-Trump tokalaşmasında!


 Singapur bugün tarihi bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti lideri Kim Jong Un ve ABD Başkanı Donald Trump Singapur'da bir araya geldi.


İki taraf arasında başlayan diyalogun başlıca hedefi Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve iki ülke arasındaki gerginliğinin azaltılması.


Singapur'un lüks hotellerle dolu Sentosa Adası'nda yer alan Capella Hotel'in girişine döşenen kırmız halıdan sabah saat 9'da Kim Jong Un ve Donald Trump geçişiyle, Kore Yarımadası'nda siyasi çözüm yolunda ilk önemli adımların atıldığı yorumları yapılıyor.


Kırmızı halıda duran Kim Jong Un ve Donald Trump yoğun deklanşör sesi ve flaşlar eşliğinde tokalaştı. Trump başarılı bir görüşme beklediğini ve iki tarafın iyi bir ilişki kuracağına inandığını belirtti.


Kim Jong Un, “Bu noktaya gelmek kolay değildi, eski önyargılar ve yaşananlar yolumuza taş koyuyordu, fakat hepsini aştık ve bugün buradayız” ifadesini kullandı.


İki lider ilk sözlerinin ardından medya önünde tekrar tokalaştı. Trump'ın tokalaşma sonunda Kim Jong Un'a başparmağını göstererek memnuniyetini ifade etmesi dikkat çekti.


Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamaya göre, Kuzey Kore-ABD zirvesi 1 gün sürecek. Zirve planında iki liderin ayrı görüşmesi, hükümetler arası büyük kapsamlı görüşme ve çalışma yemeği yer alıyor.


Kore Yarımadası'nın ne şekilde nükleer silahlardan arındırılacağı, bu sürecin takvimi ve ABD'nin Kuzey Kore'ye nasıl güvenlik teminatı vereceği zirvenin gündeminde yer alan başlıklar arasında.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor