Xinhua Analiz: Trump-Kim görüşmesinden anında bir çözüm çıkmaz

2018-06-11 17:26:07

Xinhua Analiz: Trump-Kim görüşmesinden anında bir çözüm çıkmaz

 ABD Başkanı Donald Trump ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti lideri Kim Jong Un tarihi görüşmenin gerçekleşeceği Singapur'a dün ulaştı. Analistler, liderlerin kısa sürede hızlı bir çözüme odaklanmaktansa, ilişkileri hal yoluna koymaya çabalamaları gerektiğini savunuyor.


Daha pragmatik yaklaşımlar benimsenmeli


Trump ve Kim'in, Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılmasından ekonomik işbirliğine kadar “her şeyi konuşması” bekleniyor. Trump, Kim'le yapacağı görüşmeyi “get to know”, yani tanıma görüşmesi olarak niteliyor ve ekliyor: “İki taraf arasında uzun yıllardır süren haset ve nefretin ardından problemleri çözmek bir süreç işidir.”


Trump ayrıca birden fazla görüşmeye ihtiyaç duydukları kanaatinde, bu nedenle ileri seviyeli görüşmeler için Kim'i ABD'ye davet etmeyi düşünüyor.


Analistler, iki tarafı bu görüşme öncesi motive eden iç siyasi gelişmelere ve ekonomik kalkınmaya dikkat çekiyor. Kuzey Kore ve ABD'nin yanı sıra, sürece müdahil olan tüm tarafların, Singapur buluşmasını mümkün kılmak için dikkat çekici çabalar harcadıkları belirtiliyor.


Brookings Institution'dan kıdemli uzman Darrel M. West, yaptığı açıklamada, Kuzey Kore, Güney Kore, ABD ve Çin'in bu zirve için müthiş bir zaman ve emek harcayarak, diyalog kapısını açık tuttuklarını söyledi. West “Eğer görüşmeler tıkanır ve hiçbir netice alınamazsa, bu herkes için zor bir durum olacaktır” dedi.


En elle tutulur anlaşma görüşmeyi açık tutmak


“Zirvenin amacı bir yol haritası belirlemek olmalı, yoksa nihai bir çözüm saptamak değil.” Bu değerlendirme, Foreign Affairs dergisinde bir makalesi çıkan Amerikan düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyi (CFR) başkanı Richard Haass'a ait.


Richard Haass şunları belirtiyor:


“İdeal olan, Pyongyang ve Washington'un müzakereler için bir rota saptamalarıdır, kısıtlı ilk görüşmeyi, daha geniş ve daha hevesli aşamalar izleyebilir. Buna uygun olarak ABD-Kuzey Kore çalışma grupları oluşturulabilir, bir yandan büyük bir pazarlık yürütülürken, diğer yandan daha makul bir seyir şekillenebilir. Ya hep ya hiç yaklaşımındansa, ABD iki yaklaşım benimsemeli: Tavize taviz, kazanıma kazanım.”


Brookings'ten Darrell West, nükleer silahtan arındırma ve ABD yardımının sıkıntılı konular olmasından dolayı, zirvenin en elle tutulur sonucunun, bir diğer görüşme için anlaşmaya varılabilmesi olacağını belirtiyor.


Bir diğer Amerikalı analist Dan Mahaffee de bu ilk görüşmenin ardından Kuzey Kore'nin nükleerden arındırılması konusunda olası bir yol haritası çıkmasını mümkün görmüyor: “Diyalogun sürdürülmesiyle, ileriye doğru bir yol olduğu görülüyor.”


Washington merkezli Kore Ekonomik Enstitüsü (KEI) analisti Kyle Ferrier, iki tarafın paylaştığı ortak bir zemin olarak gelecek sürece dikkat çekiyor ve bunun, diplomasinin sürdürülmesine ivme kazandıracak muhtemel bir barış anlaşması olacağını ifade ediyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor