G7 Zirvesi sora erdi, Beyaz Saray da Kanada Başbakanı'nı suçladı

2018-06-11 17:06:47

G7 Zirvesi sora erdi, Beyaz Saray da Kanada Başbakanı'nı suçladı

44. G7 Zirvesi anlaşmazlıklarla sona erdi. Zirveden erken ayrılan ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabında paylaştığı mesajda, ortak bildiriyi desteklemediğini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun ABD'nin çelik ve alüminyuma gümrük vergisi uygulamasını eleştirmesi üzerine, G-7 Liderler Zirvesi'nin Sonuç Bildirgesini imzalamayacağını açıklayarak, Trudeau'nun açıklamalarını sert bir dille eleştirdi. Twitter hesabı üzerinde Trudeau'nun açıklamalarını sert bir dille eleştiren Trump, "Başbakan Justin Trudeau oldukça iki yüzlü ve zayıf" açıklamasında bulundu.

Beyaz Saray, daha önce Başkan Trump'ın sert açıklamalarının ardından tansiyonu düşürme yoluna gitti. Ancak bu sefer Beyaz Saray'dan Trump'a destek geldi.

Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow, dün CNN'de katıldığı programda, Justin Trudeau'nun sözlerinin “ihanet” olduğunu söyledi. Larry Kudlow iddiaları reddederek Kanada'nın gümrük vergisinin büyük ölçekli olduğunu dile getirdi.

Almanya ve Fransa ise zirve sonrası yayımlanan ortak bildiriye tam destek verdi. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Donald Trump'un birkaç saniye içinde 280 karakterle güveni yıkabildiğini ifade ederek, kaybolan güveni yeniden tesis etmek için uzun bir zamana ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Heiko Maas ayrıca, bu olayın “Avrupa'nın birliğini ve kendi çıkarını koruma motivasyonunu, daha da öne çektiğini” belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ofisinden yapılan açıklamada, uluslararası işbirliğinin öfkeyle kontrol edilmemesi gerektiğine dikkat çekildi. İngiltere yönetimi de G7 ortak bildirisinde verilen sözün arkasında olduğunu duyurdu.

Donald Trump'un Justin Trudeau'yu hedef alan şahsi saldırısına karşılık Trudeau'nun sözcüsü, Kanada hükümetinin sadece zirve gündemindeki açıklamalarla ilgilendiğini belirterek, “Başbakan, bu sözleri daha önce pek çok kamusal ortamda da dile getirmişti” denildi.

Ortak bildiride neler var?

Ortak bildiride, herkesi kapsayan büyümeye yatırım yapılmasının benimsendiği, gelecekte etkili olacak iş ve meslek alanlarına hazırlık yapılacağı, cinsiyet eşitliğinin ve kadınların güçlendirilmesinin geliştirilmesine katkı verileceği duyuruldu.

Daha huzurlu, barış dolu ve güvenli bir dünya inşa etmek için işbirliği vurgulanan bildiride, iklim değişikliği, ve temiz enerji konularında birlikte çalışma kararı alındığı açıklandı.

Bildiride ayrıca Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına uygun ticaret sözleşmesinin önemi vurgulandı. Ticari korumacılığa engel olunacağı belirtildi. Gümrük vergisi ve diğer engeller ile sübvansiyonun azaltılacağı kaydedildi.

Bildirinin sonunda, G7 Dönem Başkanlığının 2019 yılı için Fransa'ya geçtiği ve 45. G7 Liderler Zirvesi'nin bu ülkede yapılacağı belirtildi.

1998'den 2014'e kadar 8 ülkenin üye olduğu ve G8 olarak bilinen grup, 2014'te Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesi nedeniyle gruptan çıkarılmasının ardından G7 olarak anılmaya başlanmıştı. Kanada ile Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nden oluşan G7, aynı zamanda dünyanın en büyük ekonomisine sahip yedi ülkenin grubu olarak biliniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor