Putin: Çin'le işbirliği uluslararası ilişkiler için büyük önem taşıyor

2018-06-11 12:16:02

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ile Çin arasındaki işbirliği ve eşgüdümün çok yüksek bir düzeye sahip olduğuna ve sürekli geliştirilmesi gerektiğine işaret ederek, bunun ikili ilişkiler ve çağdaş uluslararası ilişkiler için büyük önem taşıdığını belirtti.

Putin, dün Çin ziyaretinin sonuçları ve Shanghai İşbirliği Örgütü'nün (SİÖ) geleceği gibi konularda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Putin, verdiği demeçte “Karşılıklı işbirliği ve eşgüdümün önemli alanlarından biri, uluslararası arenada. Yani Birleşmiş Milletler, G-20 Grubu, BRCIS ve SİÖ gibi çerçeveler altında. Bunu unutmamalıyız” ifadesini kullandı.

Putin, son ziyaret sırasında Çin ile “Avrasya Ekonomik Ortaklık İlişkileri Anlaşması Üzerinde Ortak Fizibilite Çalışmaları Yapılmasına İlişkin Ortak Bildiri” imzalandığına dikkat çekerek bölgesel ekonomik entegrasyon için önemli bir adım attıklarını kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Putin, “Defalarca söylemişimdir, ekonomi alanında hem Avrasya Ekonomik Birliği ile birleşmeliyiz hem de Kuşak ve Yol inisiyatifine bağlanmalıyız. Bunun ikili ilişkileri geliştirmek için çok önemli bir tedbir olduğu kanaatindeyim” diye konuştu. Putin, bu yılın ilk çeyreğinde Çin ile Rusya aracında ticaret hacminin büyük ölçüde arttığını ve bu trende göre bu yıl ticaret hacminin 100 milyar ABD dolarını aşmasını beklediğini dile getirdi. ,

Vladimir Putin, SİÖ 18. Zirvesi'nin sonuçları ve örgütün gelişme ufkunu da değerlendirdi. Putin, son zirvede terörle mücadele ve güvenlik konularını ele almakla yetinmediklerini, uluslararası ticaret kurallarına sadık kalınması gerektiğine de vurgu yapıldığını kaydetti.

Putin, Uluslararası Para Fonu tarafından açıklanan verilere göre Shanghai İşbirliği Örgütü'nün alım gücü alanında G-7 Grubu'nu geride bıraktığına işaret ederek karmaşık ortamda ilgili tarafların bu alanda istikrarı korumak için ortak çaba göstermeleri arzusunda olduğunu söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor