Dörtlü zirvede Ürdün'e milyarlarca dolarlık yardım kararı

2018-06-11 11:34:05

Dörtlü zirvede Ürdün'e milyarlarca dolarlık yardım kararı

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kuveyt ve Ürdün tarafından dün Mekke'de dörtlü zirve düzenlendi.

Zirvede Ürdün'deki finansal kriz ve ardından meydana gelen toplumsal tedirginliği hafifletmek için Suudi Arabistan, BAE ve Kuveyt, Ürdün'e milyarlarca ABD Doları sermaye desteği sağlama sözü verdi.

Suudi Arabistan, BAE, Kuveyt ve Ürdün liderleri zirveye katıldı.

Ürdün'de yılbaşında gelen zamlar ve Mulki hükümetinin ekonomi politikaları sorunlara yol açmış, temel ihtiyaç maddelerindeki yüksek oranlı fiyat artışları vatandaşın tepkisini çekerken, son olarak tartışmalı gelir vergisi yasa tasarısı hükümete karşı protestolara neden olmuştu.

Olayın arından Ürdün Başbakanı Hani el-Mulki istifa etmiş, Kral Abdullah Eğitim Bakanı Ömer er-Rezzaz'ı yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti. Ürdün'de yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Rezzaz'ı ciddi ekonomik sorunların beklediği ifade ediliyor.

Ömer er-Rezzaz göreve başlar başlamaz gelir vergisi yasa tasarısını iptal etti ancak halkın memnuniyetsizliği giderilemedi.

Ürdünlü bir yetkili mevcut durumda Ürdün'ün finansal rezervinin gittikçe azaldığı bilgisini verdi. Suudi Arabistan ve diğer ülkelerin verdiği yardım Ürdün'ün finansal krizini hafifletecek.

Öte yandan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini dün Ürdün'ü ziyaret etti. Mogherini Ürdün'e destek vermeye devam edeceklerini belirterek, geçen üç yılda Ürdün'e 1 milyar Avro yardım sağladıklarını ve 20 milyon Avro daha sağlayacaklarını ifade etti.

ABD, AB ve Suudi Arabistan uzun zamandır Ürdün'e önemli yardımlarda bulunuyor. 2011 yılının sonunda altyapı tesisleri, sağlık koşullarının iyileştirilmesi ve eğitimin gelişmesi için Suudi Arabistan, Katar, BAE ve Kuveyt 5 yılda Ürdün'e 5 milyar ABD Doları tutarında yardım sağlama sözü vermişti. ABD son yıllarda Ürdün'e yaklaşık 3 milyar Dolar tutarında yardım sağladı. Bu dış yardımlar Ürdün'ün finansal açığının nerdeyse yarısını gideriyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor