NATO Savunma Bakanları Brüksel'de toplandı

2018-06-08 09:56:23 CRI

NATO Savunma Bakanları Brüksel'de toplandı

NATO Savunma Bakanları Brüksel'deki yeni karargâhta Kuzey Atlantik Konseyi Toplantısı Savunma Bakanlığı Oturumu'na katıldı.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de yeni karargâh binasında Kuzey Atlantik Konseyi Toplantısı Savunma Bakanlığı Oturumu düzenlendi. Oturumun ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, basın toplantısı düzenledi. Güvenliği güçlendirmek için yeni adımlar atıldığını söyleyen Stoltenberg, bakanların yeni komuta yapısını bin 200'den fazla personel ile güçlendirme kararı aldığını ifade etti.

Stoltenberg, "Atlantik odaklı Müşterek Kuvvet Komutanlığı'nın merkezinin, ABD'nin Virginia eyaletindeki Norfolk'ta olması ve Müşterek Destek ve Etkinleştirme Komutanlığı'nın da Almanya'nın Ulm kentinde konuşlandırılması kararı aldık" dedi.

Oturumda NATO Hazırlık Girişimi konusunda anlaşma sağlandığını ifade eden Stoltenberg, buna göre müttefiklerin 30 mekanize taburu, 30 hava muharip filo ve 30 muharip gemisini, 30 gün veya daha az sürede göreve hazır durumda tutulacağını ifade etti. Stoltenberg, bu anlaşmanın İttifak genelinde bir hazırlık kültürünü aşılamadaki kararlılığın göstergesi olduğunun altını çizdi.

Savunma harcamaları konusunda ise Stoltenberg, 4 yıl art arda artış yaşandığını belirtti. Tüm müttefiklerin savunma harcamalarında kesintiyi durduğunu ifade eden Stoltenberg, müttefiklerin savunma harcamalarını arttırdığını belirtti.

Müttefiklerin NATO misyonlarına ve operasyonlarına katkılarının arttığını da söyleyen Stoltenberg, "Elbette, daha yapacak çok işimiz var. Yük paylaşımı gelecek ay zirvenin önemli bir teması olacak. Tüm müttefiklerin çabalarına devam etmelerini bekliyorum" diye konuştu.

Bakanların siber savunmadaki gelişmelere de değindiğini söyleyen Stoltenberg, "Yeni komuta yapısının bir parçası olarak bir Siber Operasyon Merkezi kurmaya da karar verdik" dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor