BM: Çin dünyanın ikinci büyük yabancı sermaye çeken ülkesi

2018-06-07 15:07:28 CRI

Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Çin'in geçen yıl dünyanın ikinci büyük yabancı sermaye çeken ülkesi olduğunu açıkladı.

UNCTAD dün 2018 Dünya Yatırım Raporu'nu yayınladı. Rapora göre, Çin 2017'de 136 milyar dolar yatırımla dünyanın ikinci büyük yabancı sermaye çeken ülkesi haline geldi. 125 milyar dolarla dünyanın üçüncü büyük yabancı ülkeye yatırım yapan ülkesi olup gelişmekte olan ülkeler arasında birinciliğini korudu.

Raporda, 2017'de doğrudan yabancı yatırımın (FDI) 2016 yılına göre yüzde 23 düşüşle 1,43 trilyon dolar seviyesinde gerçekleştiği bildirildi.

2017'de büyük ölçekli birleşme ve devralmalar ile kurumsal yapılandırmaların azalmasıyla gelişmiş ülkelere giden FDI, 2016 yılına göre yüzde 37 düşerek 712,9 milyar dolar oldu. Bu arada ABD'nin çektiği FDI ise yüzde 40 azalarak 275 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Gelişmekte olan ülkelere giden FDI de toplam 671 milyar dolar olup küresel FDI'den yüzde 47 pay aldı. Özellikle Asya 476 milyar dolar yabancı sermaye çekerek gelişmekte olan ekonomiler arasında en fazla sermaye çeken bölge haline geldi.

UNCTAD Ticaret ve İşletmeler Müdürü Zhan Xiaoning, son yıllarda Çin'in bir dizi yatırım kolaylığı ve sermaye teşvik politikası uyguladığına işaret ederek, gelecekte Çin'in çekeceği FDI oranının yüksek seyrini koruyacağını öngördü.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor