AB'den, Amerikan ürünlerine 'vergi dengelemesi' kararı

2018-06-06 20:27:56 CRI

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, ABD'nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik gümrük vergisi uygulama kararına cevaben, Temmuz ayında ABD ürünlerinin vergilerini yeniden dengeleyebileceğini açıkladı.


AB Komisyonu'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “ABD'nin çelik ve alüminyum ürünlerine vergi kararına cevaben, Komisyon Kurulu bugün, Dünya Ticaret Örgütü'ne bildirilen ABD ürünleri listesinin tamamına ek vergi uygulama kararını onaylamıştır.” denildi.


Açıklamada, Komisyon'un “üye devletlerin işbirliği ile Haziran bitmeden önce ilişkili süreci sonlandırmayı ve yeni gümrük vergileri uygulamaya Temmuz'da başlamayı” planladığı ifade edildi.


Komisyon üyesi Cecilia Malmstrom ise konuya ilişkin açıklamasında, “Bu, ABD'nin Avrupa'dan ithal edilen çelik ile alüminyum ürünlerine yönelik tek taraflı ve yasadışı vergi kararına karşı verilen ölçülü ve orantılı bir cevaptır. Üstelik AB'nin tepkisi uluslararası ticaret kuralları doğrultusunda alınmıştır. AB'nin çıkarlarını korumak için, ABD'nin bize başka bir seçenek bırakmamış olmasından dolayı üzüntülüyüz.” ifadelerini kullandı.


ABD geçtiğimiz hafta, ithal çelik ve alüminyuma yönelik gümrük vergilerini 1 Haziran'dan itibaren Avrupa Birliği (AB), Kanada ve Meksika'ya da uygulayacağını açıklamıştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor