“Qingdao Zirvesi, SİÖ'nün gelişmesinde kilometre taşı olacak”

2018-06-04 16:02:00 CRI

Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Genel Sekreteri Rashid Alimov, Qingdao kentinde yapılacak SİÖ Zirvesi'nin, örgütün gelişme sürecindeki kilometre taşı olacağını kaydetti.

Alimov, dün basına verdiği demeçte, Çin'in SİÖ'nün tarihinde yeni bir sayfa açılmasında önemli rol oynadığına işaret etti. Alimov, Çin'in örgütün gelişmesi için işbirliği konsepti oluşturma, kalkınma yolu ve hedef belirleme gibi önemli konularda somut planlar ortaya koymakla beraber, daha fazla sorumluluk üstlendiğini belirtti.

Üye ülkelerin ortak çabaları sayesinde SİÖ'nün “Shanghai ruhu”nu temel alan yeni tip bölgesel örgüt haline geldiğine dikkati çeken Alimov, SİÖ'nün dönem başkanlığını yürütmesinden bu yana geçen bir yıl içinde Çin'in örgüte üye ülkeler arasındaki işbirliğini güçlendirirken, SİÖ'nin tarihinde yeni bir sayfa açılmasına önemli katkı sağladığını söyledi.

Geçen yıl ilk kez yeni üye kabul eden SİÖ'nün günümüzde yeni sınamalar ve fırsatlarla karşı karşıya bulunduğunu vurgulayan Alimov, Çin'in yeni tip uluslararası ilişkilerin kurulması ve insanoğlunun ortak kader topluluğunun inşası önerilerinin, mevcut küresel sorunların çözülmesine yardımcı olduğu gibi, Çin'in gelecek için sorumluluk üstlenme kararlılığını da gösterdiğini vurguladı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin SİÖ'ye dev fırsatlar sağladığının altını çizen Alimov, Qingdao Zirvesi'nin, inisiyatifin uygulanmasına güç katacağını belirtti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor