Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ikinci dönem için yemin etti

2018-06-03 15:29:03

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ikinci dönem için yemin etti

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi dün devlet meclisinde düzenlenen törende yemin ederek ikinci kez cumhurbaşkanlığı görevine başladı. El Sisi törende yaptığı konuşmada, yeni dönemde halkların yaşam seviyesinin yükseltilmesine ağırlık vereceklerini belirtti.


Yemin töreni Mısır milli marşı ve saygı duruşuyla başladı. Mısır Meclis Başkanı Ali Abdulal'ın eşliğinde Abdülfettah el Sisi meclise kadar yürüdü ve bütün milletvekillerin önünde yemin etti. Sisi, yeminin ardından yaptığı konuşmada, Mısır'ın terörizm ve şiddet eylemlerine meydan bırakmayacağını kaydederek, “Vatanımızın bütünlüğünü bozmayı hedefleyen terörizmin korkunç yüzüyle karşılaştık, ekonomik, toplumsal ve siyasal açılardan çok olumsuz etkilendik. Birinci dönemde ülke tarihinin en büyük sorunuyla karşılaştık. Kararlılık ve çalışkanlıkla en büyük zorlukların üstünden geldik, daha sağlam ve istikrarlı geleceğe doğru yürümeye başladık. Güçlü iradeyle ülkenin inşasının zaferini kazanacağız” dedi.


Sisi hükümeti göreve geldikten sonraki birinci dönemde ülke içinde aşırıcı militanlar ve terör güçlerinin üslerine sert darbe indirdi ve toplumsal düzeni yeniden kurdu. Sisi yemin töreninde Mısır birlikleri ve polislerinin fedakârlığını özel olarak övdü.  


Sisi ikinci görev dönemindeki çalışmalar üzerinde dururken; “Mısır halkının gelişmesini ilk görev olarak görüyoruz. Kuşkusuz ki, devletin gerçek hazinesi halktır. Maddi, manevi ve kültür alanlarında kapsamlı gelişme için çaba harcanacaktır” ifadesini kullandı.


Mısır basınında Sisi hükümetinin bir dizi büyük projeyle eğitim, sağlık ve kültürün gelişmesini hızlandırarak ülkenin kapsamlı kalkınmasını gerçekleştireceği öngörülüyor. Geçen dört yılda, döviz kuru piyasasında bütçe açığı ve devlet borcunun azaltılmasını kapsayan ekonomik reform planı uygulandı. Örneğin enerji sübvansiyonu kaldırıldı. Fakat bu plan kısa vadede enflasyona yol açtı ve az gelirli ailelerin borç yükünü arttırdı. Sisi'nin yeni görev dönemindeki öncelikli politikasının bu tip sorunları çözmesi, halkın memnuniyetini yükseltmesi ve böylece ülkede reform yapılması için halktan daha büyük destek alması gerekiyor.


Karşılıklı yarar ve ortak kazanç temelinde dış ilişkileri geliştireceklerini ifade eden Sisi konuşmasında; “Ortaklık ilişkileri ve ortak çıkarlar çerçevesinde uluslararası toplumla dengeli ilişkileri güçlendirmeye devam edecek ve gereksiz çatışmaya girmeyeceğiz. Dışişleri politikamız, ülkemizin çıkarlarını gözeterek, diğer tarafların çıkarlarına saygı duymak ve ülkenin egemenliğini korumaktır” şeklinde konuştu.


Yemin törenine Mısır Başbakanı Şerif İsmail Muhammed'in yanı sıra Ezher şeyhi Ahmed et-Tayyib ve Kıptî Kilisesi lideri 2. Tavadros da katıldı.

Geçen mart ayında Sisi cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 97'sini alarak, ikinci kez Mısır Cumhurbaşkanlığına seçildi.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor