ABD'nin Filistinlileri koruma taslağını veto etmesine büyük tepki

2018-06-03 15:20:14

ABD'nin Filistinlileri koruma taslağını veto etmesine büyük tepki

Arap Ülkeleri Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) Filistinlilere uluslararası koruma sağlanmasına ilişkin taslağı veto etmesinden dolayı ABD'yi sert bir dille kınadıklarını belirtti.

Ahmed Ebu Gayt, Gazze sınırında son zamanlarda meydana gelen şiddetli çatışmaların Filistinlilerin ciddi can ve mal kaybına yol açtığına dikkat çekerek, ABD'nin BMGK'de kanlı çatışmaya son verebilecek karar taslağının onayını engellemesinin İsrail'in “ahlaksız zulüm” politikasına devam etmesini sağlayacağını savundu.

Gayt açıklamasında, Filistin halkının talebine destek verdiklerini ifade ederek uluslararası topluma başkenti Kudüs'ün doğusu olan bağımsız bir Filistin devleti kurulması gibi Filistin halkının haklarını korumak için harekete geçmesi çağrısında bulundu.


Filistin'den tepki


Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Malki dün Xinhua Haber Ajansı'na verdiği demeçte, ABD'nin hareketini “ahlaki düşüş” olarak nitelendirerek ABD'nin İsrail'in işgaline destek verdiğine dikkat çekti.

Riyad Malki, ABD'nin Filistin-İsrail barış sürecini hiçe sayarak İsrail'in işgal hareketinin “şemsiyesi” haline geldiğini kaydederek, ABD'nin bundan zarar göreceği uyarısında bulundu.


Kuveyt'in öncülüğünde 1 Haziran'da Filistin'in işgal edilen (Gazze dâhil) topraklarındaki sivillerin güvenliğini sağlamak için bir karar taslağı BMGK'nin onayına sunuldu. BM Güvenlik Konseyi'nin 15 üye ülkelerinden 10'u “evet”, 4'ü ise çekimser oy kullandı, Ancak taslak, BMGK'nin daimi üyesi olan ABD'nin “veto” oyu kullanmasından dolayı reddedildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor