AB Komisyonu Başkanı Jean-Claud Junker, Wang Yi ile görüştü

2018-06-02 16:18:44 CRI

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claud Junker, Wang Yi ile görüştü

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claud Junker, Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile dün bir araya geldi.

Uluslararası işlerde tek taraflı yaptırımın tamamen kabul edilemez olduğunu ifade eden Jean-Claud Junker, yaptığı konuşmada, AB ve Çin'in kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini güçlendirerek çok taraflılık ve serbest ticaret sistemini korumasının sadece iki tarafın çıkarlarına fayda sağlamakla kalmayıp, dünyanın çıkarlarına da uygun olduğunu kaydetti. Jean Claud Junker, ayrıca Çin'le

ilgili işbirliğine büyük önem veren AB'nin, iki tarafın ortak çabalarıyla gelecek ay Çin'de düzenlenecek 20. AB-Çin Liderler Görüşmesi'nin başarıyla gerçekleşeceğine olan inancının tam olduğunu belirtti.

Wang Yi, tek taraflılık ve ticari korumacılığın yeniden ortaya çıkması durumunda, dünyadaki iki istikrarlı ve sorumlu güç olan Çin ve Avrupa'nın el ele vererek “Birleşmiş Milletler Tüzüğü”nün ilkelerini ortaklaşa koruyarak, küresel yönetişimi güçlendirerek dışa açık dünya ekonomisi çağrısında bulunması gerektiğini savundu. Wang, Çin'in AB ile birlikte 20. Çin-AB Liderler Görüşmesi'nde somut sonuçların elde edilmesi için olumlu mesaj vereceğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor