AB: ABD ile müzakere kapısı kapandı

2018-06-02 13:15:41

AB: ABD ile müzakere kapısı kapandı

 Avrupa Birliği Komisyonu Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, ABD'nin AB menşeli çelik ve alüminyum ürünlerine ek gümrük vergi uygulamasından dolayı AB ile ABD arasında ticaret müzakere kapısının kapandığını belirtti.


Malmström, dün Brüksel'de yaptığı konuşmada, çelik ve alüminyum ürünleri için ABD'nin kalıcı muafiyet vermesi ve ardından eşit  koşullarda istişare yapılması halinde ticaret müzakeresinden yana olduklarını kaydederek; “Talebimiz karşılanmadı, bunun için şu an ABD'ye müzakere kapısı kapandı.” dedi.


İngiltere Başbakanı Theresa May aynı gün yaptığı açıklamada, ABD'nin ithal çelik ve alüminyum ürünlerine yüksek gümrük vergisi koyma kararından üzüntü duyduklarını ve AB ile birlikte ilgili sektör ve işçilerini koruyacaklarının söyledi. May, çelik ve alüminyum sektörünün İngiltere için çok önemli olduğunu ve aynı zamanda savunma sektörü dâhil ABD'nin ilgili sektörlerine katkılar sağladığını savundu.


ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross 31 Mayıs'ta ABD Başkanı Donald Trump'ın AB, Kanada ve Meksika'nın çelik ve alüminyum ürünlerine muafiyet süresini uzatmamaya karar verdiğini ve 1 Haziran'dan itibaren adı geçen üç ekonomi topluluğundan ithal çelik ürünlerine yüzde 25 ve alüminyum ürünlerine yüzde 10 ek vergi koyacaklarını duyurdu. ABD'nin son kararı AB'de büyük hoşnutsuzluk ve eleştiri topladı, ayrıca AB ile ticaret gerginliğinin tırmanmasına yol açtı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor