ABD Ticaret Bakanı Beijing'de

2018-06-02 12:31:35

ABD Ticaret Bakanı Beijing'de

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross bu sabaha karşı Beijing'e ulaştı.


Ross'un son ziyaretle Çin'le yapılacak ticaret müzakeresinde olumlu sonuç elde etmeyi arzuladığı bildirildi.


Wang Yi: İşbirliği ortağımızın sözünü tutmasını bekliyoruz


Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Brüksel'de Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile düzenlenen ortak basın toplantısında Çin-ABD ticaret anlaşmazlığı hakkında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.


Wang Yi, Çin'in ABD ile olan ticaret anlaşmazlığında izlediği tutumunun yalnız kendi haklı çıkarlarını korumakla kalmayıp uluslararası kuralları ve çok taraflı ticaret sistemini de savunduğunu kaydetti. Wang Yi, Çin'in karşılıklı saygı, eşitlik ve karşılıklı yarar ilkeleri temelinde ABD'yle fikir birliğinin hayata geçirilmesini görüşmeye hazır olduğunu ve ortak kazanç getirecek sonuca varılmasını beklediğini belirtti. Wang Yi, sorumlu bir ülke olan Çin'in, işbirliği ortağının da taahhüdünü yerine getirmesini beklediğinin altını çizdi.ABD'nin müzakere heyeti, Ross'dan önce Beijing'e geldi


ABD'nin ticaret müzakere heyeti 30 Mayıs'ta Beijing'e ulaştı. Önümüzdeki günlerde, 50 kişilik heyetin Çin-ABD Washington Ortak Bildirisi'nin koşullarını yerine getirmek için Çin tarafıyla somut konuları görüşeceği bildirildi.


Xinhua Haber Ajansı'nın 25 Mayıs'ta yayımladığı habere göre, Çin Komünist Partisi Merkezi Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi, Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ile telefonda görüştü. Bakan Wilbur Ross'un 2-4 Haziran günlerinde heyetiyle Çin'i ziyaret ederek iki ülkenin ticaret sorununu görüşeceği haberi iki ülke tarafından teyit edilmişti. 

ABD'de Beyaz Saray tarafından 29 Mayıs'ta yapılan açıklamada, 15 Haziran öncesinde Çin'den ithal edilen 50 milyar ABD doları değerindeki kritik sanayi ürün listesinin açıklanacağı ve bu ürünlere yüzde 25 oranında ek vergi getirileceği bildirildi.


Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından 30 Mayıs'ta düzenlenen basın toplantısında Hua Chunying, bu açıklamaya karşılık verirken, “Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü bu konuya gereken karşılığı vermişti.” ifadesini kullandı.


Hua Chunying daha sonra, "Sanırım herkes aynı şeyi düşünür; uluslararası ilişkilerde kendi verdiği sözü tutmayan bir ülkenin devlet itibarı zarar görür. ABD'nin kendi sözüne sadık kalarak, Çin'le imzaladığı ortak bildiriye göre bizimle birlikte çaba harcaması çağrısında bulunuyoruz." şeklinde konuştu.Çinli sözcü aynı zamanda, Çin'in girmek istemediği ticaret savaşının gerçekleşmesi halinde bundan korkmayacağını dile getirdi. Sözcü, ABD'nin keyfi davranması halinde Çin'in kendi yasal çıkarlarını korumak için kararlı ve güçlü tedbirler alacağını sözlerine ekledi.


Çin Ticaret Bakanlığı'nın internet sayfasında 29 Mayıs gecesinde Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya derhal cevap verildi.


Sözcü, Beyaz Saray'ın bu taktiksel açıklamasının beklenmedik olduğu gibi aynı zamanda da şaşırtıcı olmadığını, çünkü bu açıklamanın kısa süre önce iki ülke arasında Washington'da imzalanan anlaşmaya aykırı olduğunu belirtti.


Sözcü, ABD'nin ne gibi zorluklar çıkarırsa çıkarsın, Çin'in halkı ve ülkesinin temel çıkarlarını korumak için gereken güvene, güce ve deneyime sahip olduğunu vurguladı.


Sözcü, ABD'ye ortak bildirinin ruhuna uygun davranma çağrısında bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor