AB: ABD'nin çelik ve alüminyum ihracat kotasına karşı önlem alırız

2018-05-30 18:26:13 CRI

Avrupa Birliği Komisyonu'nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, dün Fransa'daki Strasburg kentinde yaptığı konuşmada, ABD'nin Avrupa Birliği'nin çelik ve alüminyum ürünlerine kota getirmesi halinde, AB'nin buna karşı önlem alacağını kaydetti.

Malmström, dün Avrupa Parlamentosu üyelerine yaptığı konuşmada, ABD'nin, AB'nin çelik ve alüminyum ihracatına yönelik gümrük vergilerine uyguladığı geçici muafiyet süresinin 1 Haziran'da dolmasının ardından, söz konusu alanda ihracata kota getirilerek sınırlamaya gidilmesi halinde, AB'nin ABD'den ithal ettiği bazı ürünlere gümrük vergisini artıracağını belirtti. Malmström, gümrük vergisi artışının uygulanacağı ABD mallarının, daha önce yayınlanan bir listeden seçileceğini, ancak vergi oranlarının daha önceki vergi seviyesinden düşük tutulacağını ifade etti.

Malmström yaptığı açıklamada, AB'nin gelecekteki ABD ürünlerine yönelik politikasının, ABD'nin AB ihracatına getirdiği kısıtlamaların ciddiyetine, Avrupa sektörlerinde neden olduğu zararlara göre oluşturulacağını bildirdi. Malmström, AB'nin Dünya Ticaret Örgütü'ne yasal işlemi başlatmak üzere başvuru yapacağını duyurdu.

Malmström, yaptığı konuşmada kendisinin bugün Paris'te ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ve Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer'le bir araya gelerek, 1 Haziran'dan önce alınacak önlemler için nihai çaba göstereceğini belirtti. Malmström, görüşmelerde gümrük vergisi ve ihracat kotası konularında olumlu bir sonuca varılması arzusunu dile getirdi.



Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor