Kim Jong-un: Zirve için kararlıyız

2018-05-27 12:35:42

Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) lideri Kim Jong-un ve Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, dün iki ülkenin sınırındaki Panmunjom bölgesinde bir araya geldi.


İki lider, 27 Nisan'da Panmunjom Barış Evi'ndeki görüşmelerinin ardından dün ikinci kez sürpriz bir görüşme gerçekleştirdiler.


Kim Jong-un, 12 Haziran'da Singapur'da düzenlenmesi planlanan Kuzey Kore-ABD Zirvesi için harcadığı çabalardan dolayı Moon Jae-in'e teşekkür etti. Kim, tarihi önem taşıyan zirveye katılma kararlılığının tam olduğunu açıkladı.


İki lider, görüşmede, Panmunjom Deklarasyonu'nda alınan Kore Yarımadası'nın nükleerden tamamen arındırılması ve bölgede barış ile refahın inşası gibi kararların derhal hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Kuzey Kore ve ABD arasındaki olası zirve konusunda görüş alışverişinde bulunan Kim ve Moon, Güney-Kuzey ilişkilerindeki sorunları da ele aldı.


Görüşmede, Kuzey Kore ve Güney Kore, Panmunjom Deklarasyonu'nun derhal uygulanması konusunda ortak çaba harcayarak karşılıklı güveni pekiştirme ve birbirlerine anlayış gösterme hususlarında mutabık kaldı. 1 Haziran'da Kuzey Kore ve Güney Kore liderlerinin tekrar bir araya gelmeleri ve iki ülkenin orduları ile Kızılhaç Dernekleri arasındaki görüşmelerin bir an evvel başlatılması kararlaştırıldı.  


İki taraf ayrıca, Kore Yarımadası'nın nükleer silahsızlanması sürecini ilerletmek için aktif diyalogu sürdürmeye hazır olduklarını açıkladı.


Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, iki ülkenin Kuzey Kore-ABD ilişkilerin iyileştirilmesi ve Kore Yarımadası'nda kalıcı barış mekanizmasının oluşturulması için etkin işbirliği yapma önerisinde bulundu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor