Trump ve Kim Jong-un zirvesinin iptaline tepki artıyor

2018-05-25 12:01:47

Trump ve Kim Jong-un zirvesinin iptaline tepki artıyor

      ABD Başkanı Donald Trump dün Kuzey Kore'nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) “açık düşmanlığı” sebebiyle Haziran ayı ortasında Singapur'da düzenlenmesi planlanan ABD-Kuzey Kore zirvesini iptal ettiğini açıkladı.

      Trump'ın Kim Jong-un'a yazdığı mektup aynı gün Beyaz Saray tarafından kamuya açıklandı. Donald Trump mektubunda Kim Jong-un ile görüşmeyi çok istediğini, fakat Kuzey Kore'nin son zamanlarda “büyük öfke ve açık düşmanlık” gösterdiği için şu aşamada uzun zamandır planlanan görüşmenin yapılmasını uygun görmediğini yazdı. Trump, Kuzey Kore'nin “güzel bir fırsatı kaçırdığını”, ama gelecekte yine Kim Jong-un ile görüşmeyi beklediğini ifade etti.

      Kuzey Kore tarafından yapılan açıklamada, ABD'nin kararının uluslararası toplumun Kore Yarımadası ve tüm dünyada barış ve istikrarın gerçekleştirilmesi yönünde beslediği arzuya ters olduğu, ama ABD tarafıyla her zaman ve her biçimde oturup sorun çözmeye hazır oldukları bildirildi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Kim Kye-gwan, dünyanın ilgisini çeken zirvenin hazırlıklarının son aşamaya geldiğini, ABD ile uzun zamanda mevcut olan düşmanlık ve güvensizliğe son vermek ve ikili ilişkileri düzeltmek için büyük çaba gösterdiklerini ve bu çalışmaların gerek yurtiçinde ve gerekse yurtdışında büyük takdir ve destekle karşılandığını hatırlattı.

    Kim Kye-gwan, Trump'ın mektubunda “Kuzey Kore'nin büyük öfke ve açık düşmanlığı” yönündeki iddiasına da karşılık verdi. Kim Kye-gwan, bunların ABD'nin Kuzey Kore'yi tek taraflı olarak nükleer silahlardan el çekmeye zorlamasına karşı Kuzey Kore'nin haklı itirazına gösterilen tepki olduğuna işaret etti.

      Görüşme iptaline uluslararası tepki

      Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres dün Cenevre'de silahsızlanmaya ilişkin konferansa katılırken, Singapur'da düzenlenmesi planlanan ABD-Kuzey Kore zirvesinin iptalinden “ciddi kaygı” duyduğunu belirtti. Guterres, “Kore Yarımadası'nda barışı gerçekleştirmek ve denetlenebilir bir nükleer silahlardan arındırma yolunu bulmak için ilgili tarafların diyalog yapmaya devam etmelerini rica ediyorum” şeklinde konuştu.

      Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Moon Jae-in bu sabaha karşı resmi konutu olan Mavi Çinili Köşk'te Ulusal Güvenlik Komitesi'nin acil toplantısına başkanlık etti. Toplantıda konuşan Moon Jae-in, Kim Jong-in-Trump görüşmesinin iptal edilmesinden büyük üzüntü duyduğunu ve Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve kalıcı barışın gerçekleştirilmesinin vazgeçilemez ve ertelenemez tarihi bir mesele olduğunu ve ilgili tarafların liderleri arasında doğrudan, sıkı diyalog kurularak soruna çözüm aranmasını beklediğini kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ile Kuzey Kore arasında planlanan zirvenin iptal edilmesinden üzüntü duyduğunu ifade etti. Putin, ülkesini ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile düzenlenen ortak basın toplantısında, iptal edilen zirvenin Kore Yarımadası'nda gerginliği yumuşatan önemli bir adım olduğunu ve Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasının başlangıcı olduğunu kaydetti.

      Kuzey Kore'nin taahhütlerini yerine getirdiğine dikkat çeken Putin, “Kuzey Kore nükleer test alanını bile yıktı, ama ABD görüşmeyi iptal ettiklerinin haberini verdi” dedi.


Kuzey Kore'nin nükleer tesisi yıkıldı

      Görüşme iptalinin ilanından birkaç saat önce, Kuzey Kore'nin kuzeydoğusunda yer alan Punggye-ri nükleer tesisi uluslararası basın mensuplarının önünde yıkıldı. Nükleer testlerin gerçekleştirildiği birçok yeraltı tünelleri de patlatılarak imha edildi. Kuzey Kore tarafından yapılan açıklamada, nükleer tesislerin yıkılmasıyla yeraltındaki nükleer test alanlarının tamamen yok edildiği duyuruldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor