AB: ABD'nin 232 sayılı araştırmasını anlamak mümkün değil

2018-05-25 11:31:53

AB: ABD'nin 232 sayılı araştırmasını anlamak mümkün değil

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen, ABD'nin ulusal güvenlik sebebiyle ithal otomobil ve otomobil parçalarına yönelik sözde 232 sayılı araştırmasını başlattığını ve bunun anlaşılmaz olduğunu kaydetti.

Jyrki Katainen, ABD'nin tek taraflı olarak otomobil vergisini artırması durumunda Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) ilgili kuralına aykırı olacağını ve bu durumda otomobil ithalatının ulusal güvenliği tehdit eder hale gelmesinin akla yatkın olmadığını belirtti.

ABD'nin ithal otomobile yönelik 232 sayılı araştırmasının mevcut durumdaki ABD-AB gerginliğini daha arttıracağını dile getiren Jyrki Katainen; “Bunu istemiyoruz.” sözlerini kullandı. Jyrki Katainen ayrıca, daha adil ve DTÖ'nün kurallarına uygun bir çözüm planının bulunmasını ümit ettiklerini ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump, 23 Mayıs'ta Ticaret Bakanı Wilbur Ross'a ithal otomobil ve otomobil parçalarının 232. madde çerçevesinde incelenmesi direktifini vermişti. Wilbur Ross tarafından yapılan açıklamada, söz konusu araştırmanın başlatıldığı, ithal otomobil ve otomobil parçalarının ABD ekonomisini ve ulusal güvenliğini tehdit edip etmediğinin inceleneceği bildirilmişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor