Çin'den Sahel'de barışı koruma çağrısı

2018-05-24 20:47:39

Çin'in BM'deki Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, Afrika ülkelerine, Sahel bölgesindeki ciddi meydan okumaların çözülmesinde öncü rol oynamaları çağrısı yaptı.

BM Güvenlik Konseyi'nde dün Burkina Faso, Moritanya, Nijer, Çad ve Mali'den oluşan G5 Sahel Ortak Gücü konulu açık oturum düzenlendi.

Wu Haitao, oturumda yaptığı konuşmada, Sahel bölgesinde güvenlik durumunun ciddiyetini koruduğuna, terörizmin yayıldığına ve sınır ötesi organize suçların günden güne ağırlaştığına işaret etti. Wu Haitao, uluslararası toplumun bu sorunları çözmek için daha fazla bütçe ayırarak koordinasyonu güçlendirmesi gerektiğini vurguladı.

G5 Sahel, Afrika Birliği ve Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu gibi örgütlerin Sahel sorununu çözmek için harcadıkları çabaları yüksek takdirle karşıladıklarına dikkat çeken Wu Haitao, Çin'in, Afrika ülkelerinin kendi sorunlarını kendi yöntemleriyle çözmelerini destekleyeceğine işaret etti. Wu, Sahel'de barışın tesis edilmesi için uluslararası toplumla el ele vermeye hazır olduklarını belirtti. 

Sahel bölgesi, Sahra Çölü'nün güneyinde yer alıyor. Son yıllarda Sahel, yoksulluk, çatışmalar ve doğal afetler gibi olumsuz unsurlardan ciddi şekilde etkilenmekte. Burkina Faso, Moritanya, Nijer, Çad, Mali olmak üzere 5 ülke, Sahel'deki meydan okumalara ortaklaşa göğüs germek için G5 Sahel adlı örgütü kurdu. 2017 yılında ise G5 Sahel Ortak Gücü adlı 5 bin askerden oluşan birlik kuruldu.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor