Wang Yi'nin dış temasları sürüyor

2018-05-21 12:13:10

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi Buenos Aires'te dün düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Zirvesi sırasında ayrı ayrı olarak Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, Şili Dışişleri Bakanı Roberto Ampuero, Arjantin Dışişleri Bakanı Jorge Faurie ile görüştü.

Wang Yi görüşmede yaptığı konuşmada, Kuşak ve Yol inisiyatifinin çeşitli ülkelerin gelişim stratejisiyle kenetleneceğini, çok taraflı ve dışa açık dünya ekonomisinin oluşturulmasının ortaklaşa ilerletileceğini kaydetti.

Stef Blok görüşmede yaptığı konuşmada, Kuşak ve Yol'un uluslararası ticarete yararlı olduğuna işaret ederek, bu konuda açık tavır sergileyen Hollanda'nın AB çerçevesinde Kuşak ve Yol inisiyatifinin hayata geçirilmesi konusunda Çin ile işbirliğini pekiştirmeyi arzuladığını ifade etti.

Wang Yi görüşmede Çin'in Çin-ABD ticaret anlaşmazlığı konusundaki tutumuna değinirken, Çin ile ABD'nin sorunu eşit diyalog yoluyla uygun şekilde çözmesinin iki ülke ve iki ülke halklarının çıkarlarına uygun olduğu gibi, uluslararası toplumun ortak arzusuna da uygun olduğunun altını çizdi. Wang Yi ayrıca, Çin'in çok taraflılığı kararlılıkla korumaya devam edeceğini, çekirdeğini Dünya Ticaret Örgütü kurallarının oluşturduğu serbest ticaret sistemini koruyacağını belirtti.

Stef Blok, serbest ticaretten yana olan Hollanda'nın dışa açık ekonomiyi desteklediğini, Çin'in ilgili sorunları akla uygun biçimde çözmesini takdirle değerlendirdi.

Roberto Ampuero görüşmede yaptığı konuşmada, Şili'nin Çin'in serbest ticareti koruması, dışa açık dünya ekonomisinin oluşturulması konusundaki tutumuna büyük önem verdiğini belirterek, bunun Şili'nin dış politikasının önemli zemini olduğunu, Şili'nin Tek Çin politikasını kararlılıkla desteklediğini dile getirdi. Roberto Ampuero ayrıca, Çin'in Güney Çin Denizi'nde istikrarın korunması ve Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunun siyasi yollarla çözülmesi konusunda harcadığı çabaları takdirle değerlendirdi. Şili'nin Çin'le üst düzey temasları pekiştirmeyi, ikili karşılıklı yarara dayalı işbirliği alanlarının sürekli genişletmeyi arzuladığını ifade etti. Roberto Ampuero ayrıca, Kuşak ve Yol inisiyatifine büyük önem veren ve aktif destekleyen Şili'nin, Çin işletmelerinin Şili'ye yatırım yapmalarını olumlu karşıladığını açıkladı.

Jorge Faurie görüşmede, Kuşak ve Yol'un dünya ekonomisi için büyük önem taşıdığını savunan Arjantin'in kendi gelişim stratejisini Kuşak ve Yol inisiyatifi ile kenetlemek istediğini, Arjantin'in tarım ve hayvancılık ürünlerinin Çin'e ihraç edilmesini enerji, madencilik ve turizm gibi alanlardaki ikili işbirliğinin pekiştirilmesi yönündeki arzusunu kaydetti. Arjantin'in çok taraflılık alanında Çin'le daha önce vardıkları önemli mutabakatı kararlılıkla koruduğunu hatırlatan Jorge Faurie, Çin liderinin Arjantin'de düzenlenecek G20 liderler zirvesine katılması ve Arjantin'e resmi ziyaret gerçekleştirmesi beklentisini dile getirerek, ziyaretin pürüzsüz geçmesini tüm olanaklarla güvence altına alacağının altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor