Çin ile AEB ticaret anlaşmasına imza attı

2018-05-18 12:55:03

Çin ve Avrasya Ekonomik Birliği (AEB), dün Kazakistan'ın başkenti Astana'da ekonomik ve ticari işbirliğine dair anlaşmayı imzaladı.

Çin Ticaret Bakan Yardımcısı ve Uluslararası Ticaret Müzakereleri Temsilcisi Fu Ziying, AEB Komisyonu Başkanı Tigran Sarkisyan ve AEB'ye üye ülkelerin temsilcileri tarafından imzalanan anlaşma, Kuşak ve Yol İnisiyatifi ve AEB inşası arasındaki kenetlenme için kilometre taşı niteliğinde.

Gümrük işbirliği, ticari kolaylıklar, fikri mülkiyet hakları, hükümetler arası işbirliği ve hükümet tedariki gibi içerikleri kapsayan 13 bölümden oluşan anlaşmada ayrıca e-ticaret ve rekabet gibi yeni konulara da yer verildi.

Çin ve AEB üyeleri, işbirliğinin güçlendirilmesi ile bilgi ve deneyimlerin paylaşılması suretiyle gümrük işlemlerinin basitleştirilmesi ve ticaret maliyetlerinin azaltılması hususlarında fikir birliğine vardı.

Dün varılan anlaşma, Çin ve AEB üyeleri arasında gümrük engelleri azaltmayı, ticari kolaylık düzeyini yükseltmeyi, elverişli bir iş ortamı yaratmayı ve ticaret ilişkilerini derinleştirmeyi amaçladı.

2015 yılında kurulan AEB'ye üye ülkeleri Rusya, Kazakistan, Belarus, Kırgızistan ve Ermenistan oluşturuyor. Adı geçen beş ülke aynı zamanda Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin önemli ortakları arasında yer alıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor