BMGK'dan Endonezya'daki terör saldırılarına kınama

2018-05-15 15:09:34

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden dün yapılan açıklamada, son iki gün içinde Endonezya'da meydana gelen bir dizi terör saldırısı şiddetle kınandı.

Güvenlik Konseyi üyeleri, açıklamada, saldırılardan duydukları derin üzüntüyü ifade ederek, Endonezya hükümetine ve saldırılarda hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı, yaralılara da acil şifa dileklerinde bulundular.

Açıklamada, menfur saldırıları gerçekleştiren, destekleyen, planlayan ve finanse edenlerin adalet karşısına çıkarılarak hesabının sorulması gerektiğinin altı çizildi.

Terörizmin her türünün, küresel barış ve güvenliğe en ağır tehditlerden birini oluşturduğuna dikkat çekilen açıklamada, bu tehditlerin kökünü kazımak için dünya ülkelerinin tüm olanaklarını kullanmasının önemine vurgu yapıldı.

Konsey üyeleri, ayrıca, terörle mücadelede uluslararası hukuk ve Güvenlik Konseyinin ilgili kararları temelinde Endonezya hükümeti ve ilgili tüm taraflarla işbirliği yapılmasını istedi.

Endonezya'nın ikinci büyük kenti Surabaya'da 13-14 Mayıs tarihlerinde art arda çok sayıda saldırı meydana geldi.

13 Mayıs sabahı, dördü çocuk olmak üzere 6 kişilik bir aile, Surabaya'daki 3 kiliseyi hedef alan intihar saldırıları gerçekleştirdi. Olayda saldırganlar dâhil 8 kişi hayatını kaybetti, 40 kişi yaralandı. Aynı günün akşamında ise bir teröristin oturduğu konutta hazırladığı bombanın aniden patlaması sonucu zanlının karısı ve kız çocuğu hayatını kaybetti.

Dün sabah da 5 kişilik saldırgan aile, iki motosikletle emniyet müdürlüğü binasına yaklaşarak, binanın girişinde bombayı infilak ettirdi. Olayda saldırganların 4'ü yaşamını yitirdi, 6 polis ve 4 sivil yaralandı.  


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor