Gazze'deki gösterilerde en az 55 Filistinli yaşamını yitirdi

2018-05-15 10:30:13

ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını Gazze sınırında protesto eden Filistinlilere İsrail askerlerinin ateş açması sonucunda en az 55 Filistinli yaşamını yitirdi, 2 bin 800'ü aşkın sayıda Filistinli de yaralandı.

ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açmasını protesto etmek için Gazze sınırında toplanan binlerce Filistinli, İsrail ordusunun müdahalesiyle karşılaştı. Gösterilerde şu ana kadar en az 55 kişi hayatını kaybederken, 2 bin 800'den fazla kişi de yaralandı. Bu rakam 2014 yılındaki Gazze Savaşı itibarıyla tek günde en çok Filistinlinin hayatını kaybettiği tarih olarak kayıtlara geçti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, yaptığı açıklamada, Gazze'nin tüm şehirlerinde 3 günlük yas ilan edildiğini duyurdu.

Öte yandan, Fransa, Lübnan, Ürdün ve Mısır gibi ülkeler; aynı gün yayımladıkları açıklamalarda, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını protesto ederken, İsrail rejimine silahlı güç kullanımında temkinli davranma çağrısında bulundu.

İsrail basınında yer alan habere göre, İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın ülkesinde bulunan 86 yabancı diplomatik misyon temsilcisine ABD'nin Kudüs Büyükelçiliğinin açılış töreni için davetiye gönderdiği, ancak davet edilenlerin yarısından daha azının törene katıldığı bildirildi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor