ABD: Kuzey Kore'nin kararından memnuniyet duyuyoruz

2018-05-13 16:19:19

Kuzey Kore Merkez Haber Ajansı'nın (KCNA) dün Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı açıklamasına dayanarak geçtiği habere göre, ülkenin kuzeyindeki nükleer deneme sahalarından biri 23 ila 25 Mayıs günlerinde kapatılacak. Düzenlenecek tören Çin, Güney Kore, ABD, Rusya ve İngiltere'den basın mensuplarına açık olacak.

Kuzey Kore İşçi Partisi, ülkenin kuzeyindeki nükleer deneme tesisinin, hava koşuluna göre 23-25 Mayıs günlerinden birinde kapatılmasını kararlaştırdı.

Nükleer deneme tesisindeki tüm tünellerin patlatılacağı ve girişin tamamen kapatılacağı belirtiliyor. Gözlem yerleri, araştırma binası ile güvenlik tesisinin de yıkılacağı belirtildi.

Güney Kore Cumhurbaşkanlığı Sarayı Mavi Ev'den (Cheong Wa Dae) yapılan açıklamaya göre, nükleer tesisin kapatılması ve bunun basına açık olarak gerçekleştirilmesi, 27 Nisan'daki liderler görüşmesinde kararlaştırıldı.

Güney Kore resmi haber ajansı Yonhap'ta dün yer alan habere göre, Kuzey Kore ordusunun düzenlediği tankçı askerler yarışmasına bu yıl katılım oldukça azdı, Kim Jong-un da yarışmayı izlemedi. Kuzey Kore ordusunun düzenlediği bu yarışma, her yılın ilk yarısında gerçekleştirilen önemli bir etkinlik olarak görülüyordu. Kim Jong-un 2016 ve 2017 yıllarında iki kez etkinlikleri izlemişti.

ABD Başkanı Donald Trump, dün Twitter hesabında paylaştığı mesajda, Kuzey Kore'nin nükleer deneme tesisini kapatma kararının “akıllı ve yüce” bir girişim olduğunu, Kuzey Kore'ye teşekkür ettiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo da Kuzey Kore'nin "cesur" bir adım atarak nükleer silahları bırakması durumunda Kuzey Kore ekonomisine yardımcı olmak istediklerini açıklamıştı.

Donald Trump, 10 Mayıs'ta Twitter'de paylaştığı mesajda, ABD-Kuzey Kore liderler görüşmesinin 12 Haziran'da Singapur'da düzenleneceğini ilan etmişti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor