Çin'in Washington Büyükelçisi: “Çin Yapımı 2025” endişesi yersiz

2018-05-13 16:51:07

Çin'in Washington Büyükelçisi: “Çin Yapımı 2025” endişesi yersiz

 Çin'in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai, ABD'nin “Çin yapımı 2025” projesinden endişe etmesinin yersiz olduğunu belirtti.


Büyükelçi Cui Tiankai 11 Mayıs'ta Washtington'da politika araştırma kuruluşu Strateji ve Uluslararası Araştırma Merkezi (CSIS) tarafından düzenlenen ABD-Çin İlişkilerinin 40 Yılı paneline katıldı.


CSIS resmi sayfasında yapılan açıklamaya göre, siyaset, iş, akademi ve medya dünyasından 200'den fazla temsilcinin katılımıyla gerçekleştirilen panelde “geride kalan 40 yılda ikili ilişkilerin geçirdiği dönüşüm ve gelecekteki engeller” ele alındı. 


Çin ile ABD arasında diplomatik ilişkilerin resmi olarak tesis edilmesinin 40. yıldönümünün önümüzdeki yıl kutlanması bekleniyor.


Büyükelçi Cui Tiankai, büyük küçük tüm dünya ülkelerinin ileri teknoloji alanında öncü olmak için çaba sarf ettiğine işaret ederek, Çin dahil tüm ülkelerin bu yönde attığı adımların son derece normal olduğuna dikkat çekti.


Cui Tiankai, “Çin Yapımı 2025” hamlesinin, Çin'in kendi kalkınması için belirlediği hedef olduğunu, bu hedefin diğer ülkeleri dışlamak anlamına gelmediğini ve bu planın Çinli, Amerikalı, dünyanın tüm girişimcilerine açık olduğunu vurguladı.


Çin-ABD ekonomi ve ticaret ilişkilerinde ciddi sorun yaşandığına dikkat çeken Cui, iki tarafın karşılıklı çıkarları dikkate alarak anlaşmazlığı uygun biçimde yönetmesi gerektiğini kaydetti.


Çin'in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai, Çin'de reform ve dışa açılma sürecinin yavaşlanmasından, ABD'de endişe duyulduğuna da işaret etti. Cui, Çin ekonomisinde görülen hızlı artışın dışa açılmaya dayandığını ve önümüzdeki dönemde kaliteli büyümenin daha açık bir ortamda gerçekleştirileceğini kaydetti.


Büyükelçi Cui Tiankai, Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin, 40 yıldır ikili ilişkilerde dengeleyici bir rol oynadığını kaydederek, iki ülke ekonomisinin daha sıkı entegre edilmesinin önemini ifade etti. Cui, makroekonomik durumun her iki taraf için de büyük önem taşıdığının altını çizdi.


“İki ülke arasına 'Cam Perde' çekmek isteyenler var”


Cui, ülkeler arası ilişkilerde iyi niyetin esas olmasını beklemek naif karşılanabilir, ancak bir ülkenin dış politikasının hamaset, korku ve şüpheye dayandığını görmek daha vahimdir dedi.


Cui sözlerini şöyle sürdürdü:


“ABD'de bazı kişiler var ki, ekonomi, bilim ve teknolojide değişime, halklar arasında etkileşime ket vurmak amacıyla, iki ülke arasına bir 'cam perde' yerleştirmek istiyor, bunlar ABD'ye okumaya giden Çinli öğrenciler ve araştırma görevlilerine karşı bile kuşku tohumları ekiyorlar. Bu kaygı verici eğilimlerin, ABD toplumundan teveccüh görmeyeceğini ümit ediyoruz. Büyük ülkelerin günümüzde karşılaştıkları en büyük zorluk, dış rakipleri değildir, içerideki kendi yönetim anlayışlarıdır. ABD için doğru seçenek, Çin'le zıtlaşmak değil, daha fazla yakınlaşmaktır.”


Cui, “Tıpkı bir yarışta olduğu gibi, rekabetin doğru yolu, daha hızlı koşmaktır, geriye dönüp arkamdan kim geliyor diye bakmak veya birinin yolunu tıkamak değildir” ifadesini kullandı.


Çin'in Taiwan, Hong Kong ve Makao'yu “ülke” olarak listeleyen yabancı havayollarını uyarması geçtiğimiz günlerde dikkat çeken bir gelişmeydi, Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Çin'in yabancı havayollarına 'müdahalesi' eleştirilmişti. Bu konuya değinen Büyükelçi Cui, “Çin'de faaliyet gösteren herhangi bir yabancı şirketin, uluslararası standartlarca geniş ölçüde tanınan hukuk kurallarına uyması beklenir” diye konuştu.


Cui, Kore yarımadasındaki gelişmelerle ilgili olaraksa, ileride yapılacak müzakereler, Kuzey Kore, Güney Kore, Çin, ABD, Rusya ve Japonya dâhil olmak üzere tüm tarafların güvenlik kaygılarına ehemmiyet vermelidir ifadesini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor