İsrail-İran çatışması Suriye'de tansiyonu yükseltti

2018-05-10 20:46:46

İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü, dün gece Suriye'den İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri'ndeki üslere doğru yirmi kadar roket attı. İsrail, bu saldırıya karşılık olarak Suriye'nin güneyindeki Kuneytra iline bağlı Baas ve Hadar bölgelerine tank atışları ve hava akınları düzenledi.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü'nün Suriye'den İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri'ndeki üslere doğru yirmi kadar roket attığı belirtildi.

Atılan tüm roketlerin İsrail hava savunma sistemi Demir Kubbe tarafından havada etkisiz hale getirildiği ifade edilen açıklamada, saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı kaydedildi. Açıklamada ayrıca, "İsrail ordusu bunu vahim bir olay olarak görmektedir ve çeşitli senaryolara hazırlıklı olmaya devam etmektedir." ifadesine yer verildi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi İsrail'in saldırısında en az 15 kişinin öldüğünü açıkladı.

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman saldırıların ardından yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun İran'ın Suriye'deki tüm tesislerini hedef aldığını duyurdu.

İsrail ordusu, bu misilleme saldırısının, İsrail ordusunca son 10 yılda gerçekleştirilen en büyük askeri operasyonlardan biri olduğunu bildirdi.

İran ile İsrail arasındaki gerginliğe Suriye hükümetine bağlı unsurlar da dâhil oldu. Suriye hava kuvvetleri, İsrail'e ait jetleri hedef aldı.

Öte yandan Suriye ordusu dün gece İsrail'in Suriye topraklarına yönelik saldırısında 3 kişinin öldüğünü, 2 kişinin yaralandığını duyurdu. Suriye dışişleri açıklamasındaysa İsrail'in saldırısı "Şam'a yönelik saldırganlıkta yeni bir evre” olarak nitelendi.

İsrail ve İran arasındaki gerilimle ilgili Fransa ve Rusya'dan açıklamalar geldi. Rusya Dışişleri Bakan yardımcısı Mikhail Bogdanov, bölgede tansiyonun yükselmesinden endişe duyduklarını belirtti. Macron da bölgede tansiyonun düşürülmesi çağrısı yaptı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor