BM: Çin'in ekonomik dönüşümü Asya-Pasifik ekonomisi için önemli

2018-05-08 11:00:50 CRI

Çin'in ekonomik dönüşümünün, Asya-Pasifik bölgesinin ekonomisini ticaret ve yatırım gibi alanlarda önemli şekilde etkileyeceği açıklandı.


Bangkok'ta bulunan Birleşmiş Milletler Asya ve Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (UNESCAP) dün bir basın toplantısı düzenleyerek, “2018 Asya ile Pasifik Bölgesindeki Ekonomik ve Sosyal Durum Raporu”nu yayımladı.


Raporda, 2030 yılına kadar toplam faktör verimliliğinin sermayeleri aşarak, Çin'in ekonomik büyümesini hızlandıran önemli etkenlerden biri haline gelmesinin beklendiği ifade edildi.


Raporda, Çin'in ekonomik dönüşümünün, Asya-Pasifik bölgesindeki bazı gelişmekte olan ülkelerin düşük teknolojili imalat sanayilerinin kalkınmasını destekleyeceği vurgulandı.


Çin'in yurt içi pazarındaki büyümenin sürekli genişlemesinin, Asya-Pasifik bölgesindeki ticaret ortaklarına yeni fırsatlar yaratacağının altı çizilen raporda, Çin'in sürekli artan dış yatırımlarının ise adı geçen ticari ortakları arasında karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı ticari ilişkilerin oluşturulmasına fayda sağlayacağı kaydedildi.


UNESCAP Makro Ekonomik Politika ve Kalkınma Finansmanı Dairesi Başkanı Hamza Ali Malik de basın toplantısında bir konuşma yaptı.


Malik konuşmasında, dünyanın finans teknoloji sektörünün ön saflarında yer alan Çin'in inovasyon kabiliyetlerinin, Asya-Pasifik bölgesindeki diğer ekonomileri etkilediğini ve Çin'in tecrübesinin öğrenilmesi gerektiğini belirtti.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor