Erdoğan, Sırp mevkidaşı Vucic ile görüştü

2018-05-08 10:10:41 CRI

Erdoğan, Sırp mevkidaşı Vucic ile görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile görüştü. İki lider, baş başa görüşme ve “Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi” toplantısının ardından ortak basın toplantısı düzenledi.


Recep Tayyip Erdoğan toplantıda, konsey vesilesiyle ikili ilişkileri tüm yönleriyle ele aldıklarını, ayrıca güncel bölgesel meseleler hakkında fikir teatisinde bulunduklarını söyledi.


İki ülke arasındaki ticaret hacminin ilk kez 2017 yılında 1 milyar dolar eşiğini aşmasının sevindirici olduğunu vurgulayan Erdoğan, “2018'de temenni ediyorum ki bu 1 milyar doları 2 milyar dolara, daha sonra 3 milyar dolara ve hedef 5 milyar dolara çıkmak. Yatırımların karşılıklı olarak artırılması öncelikli hedeflerimiz arasındadır.” dedi.


Sırbistan'ın ulaştırma altyapısının geliştirilmesi için tecrübelerini paylaşmaya devam edeceklerini vurgulayan Erdoğan, "Bu projeler bölgesel istikrar, huzur, refah ve bütünleşme yolunda önemli bir rol oynayacaktır. Ülkemizin de katkılarıyla inşa edilmesi öngörülen Belgrad-Saraybosna Otoyolu Projesi bölgesel ticari ve ekonomik ilişkilerin güçlenmesini sağlayacak, her şeyden önce bir dostluk, barış projesidir. Bu projeyi en kısa sürede hayata geçirmeyi arzu ediyoruz." diye konuştu.


Erdoğan, Vucic'in basketbol ile yakından ilgilendiğini bildiğini, Fenerbahçe Doğuş Basketbol Takımı'nın 18-20 Mayıs tarihlerinde Belgrad'da düzenlenecek Avrupa Ligi Finali'nde mücadele edeceğini aktardı.
Sırp antrenör ve Sırp basketbolcuların katkısıyla Fenerbahçe Doğuş'un Avrupa Ligi Kupası'nı ikinci kez kazanacağına inandığını anlatan Erdoğan, bu şekilde Sırbistan ile bir başka ortak başarıyla imza atacaklarını vurguladı.


Sırbistan Cumhurbaşkanı  Aleksandar Vucic ise, bu sene 1 milyar 300 milyon dolar ticaret hacmini yakalamayı amaçladıklarını kaydetti. Türk yatırımcıların Sırbistan'ın birçok küçük şehrinde iş yaptığını ve bu yerlerin iyi bir geleceğe doğru gittiğini söyleyen Vucic, tarım ve hayvancılık konusunda da iki ülke arasında çalışmalar yapılacağını belirtti. 


Diğer yandan Vucic, Belgrad ve Saraybosna arasındaki yol çalışmalarının hem Sırplar hem de Boşnaklar için çok önemli olduğuna işaret etti. 


Sırbistan'a en çok yabancı turistin Türkiye'den geldiğine dikkati çeken Vucic, 2018 yılındaki ülke arasında turist sayısını da artırmayı istediklerini vurguladı.


Sırbistan Cumhurbaşkanı, Türkiye'ye Balkanlar'da sağladığı güvenlik ve barış için de teşekkür etti. 


Türkiye ile Sırbistan arasındaki iş birliğinin Balkanlar'daki barışa ne kadar katkı sağlayacağına ilişkin bir soruyu ise Vucic, "Türkiye, Balkanlar'daki en büyük güç, en güçlü ülkedir. Türkiye'nin ne düşündüğü önemli." diye yanıtladı.


Vucic, Sırbistan'ın küçük ancak Balkanlar'daki en büyük ülke olarak, Türkiye, Rusya, ABD, Çin ve AB'nin ne düşündüğüne önem verdiğini vurguladı.  


Ortak basın toplantısı öncesinde, Erdoğan ve Vucic huzurunda iki ülke arasında, farklı alanlarda 6 anlaşmaya imza atıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor