Kuzey Kore ve Güney Kore masa tenisi takımları birleşti!

2018-05-04 11:52:03

İsveç'te sürdürülen 54. Dünya Masa Tenisi Şampiyonası'nda çeyrek finalde karşı karşıya gelmesi beklenen Kuzey Kore ve Güney Kore kadın takımları birleşme kararı aldı. Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (ITTF) bu tarihi girişimi destekliyor.

2 Mayıs'ta düzenlenen grup oyunlarında Kuzey Kore takımı Rus takımını 3-0 yendi. Dün oynanması planlanan çeyrek final maçlarında Kuzey Kore ve Güney Kore takımları karşı karşıya gelecekti. Ancak iki takım sahaya çıktıktan sonra sunucu dünyayı şaşırtan bir karar açıkladı. Kuzey-Güney Kore takımları birleşerek doğrudan dörtlü finale yükseldi. İki takımın sporcuları tokalaştıktan sonra birlikte sahadan ayrıldı.

ITTF'den yapılan açıklamada, iki tarafın tek bir takım olarak doğrudan yarı finale gireceği belirtildi.

ITTF Başkanı Thomas Weikert, şampiyonanın belli kuralları olduğunu, ancak bu olayın barışa dair taşıdığı güçlü mesajı, oyun kurallarından daha fazla önemsediklerini belirterek, törende yarımada bayrağının göndere çekileceğini belirtti.

ITTF, masa tenisinin barışı temsil eden mükemmel bir araç olduğunu ve bu yıl düzenlenen Pyeongchang Kış Olimpiyatları'nda iki ülkenin tarih yazdığını açıkladı.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) Masa Tenisi Federasyonu Başkanı, bu kararı memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, bunun ITTF ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (UOK) desteğiyle varılan bir sonuç olduğuna ve Kuzey-Güney Kore işbirliğinde daha fazla kazanç yaratmaya çalışacaklarına işaret etti.

Atina Olimpiyat Oyunları'nda masa tenisi tek erkeklerde altın madalya alan Güney Koreli sporcu Ryu Seung Min da kararı takdirle değerlendirerek bunun iki Kore için önemli bir gelişme olduğunu sözlerine ekledi.

1991'de Kuzey Kore ve Güney Kore birleşik takım oluşturarak Japonya'da düzenlenen 41. Dünya Masa Tenisi Şampiyonası'na katılmıştı ve Çin takımını yenerek şampiyon olmuştu. Ondan önceki 16 yıl şampiyonluk kupası hep Çin'deydi. Güney Kore bu olayı Kuzey Kore ve Güney Kore Rüya Takımı adıyla beyaz perdeye de taşıdı.

Plana göre, Güney Kore ve Kuzey Kore'nin birleşik takımı bugün kadınlar yarı final yarışmasında Japonya'yla karşı karşıya gelecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor