Facebook verilerini toplayan şirketten iflas başvurusu

2018-05-04 11:41:15

Facebook veri skandalının merkezindeki politik danışmanlık şirketi Cambridge Analytica önceki gün tüm operasyonlarını durduracağını ve iflas başvurusunda bulunacağını açıkladı.

İngiltere Meclis Araştırma Komisyonu, şirket kapansa bile Cambridge Analytica üzerinde yürüttükleri araştırma ve soruşturma faaliyetlerinin devam edeceğini duyurdu.

Cambridge Analytica sözcüsü Clarence Mitchell, son aylarda şirketin 'asılsız' suçlamalara maruz kaldığını ve medyanın tüm müşterilerini kaybetmelerine yol açtığını söyledi. Mevcut şartlarda operasyonlara devam edemeyeceklerini belirten Mitchell, çatı şirketleri SCL Elections'ın gerekli iflas başvurularını yapacağını ekledi.

Cambridge Analytica'nın 2014 yılında 87 milyon Facebook kullanıcısına ait verileri uygunsuz şekilde topladığı ve müşterilerin amaçları doğrultusunda kullandığı ve bunun ABD devlet başkanlığı seçimlerini etkilediğini ortaya çıkarıldı.

Ancak Cambridge Analytica söz konusu iddiayı reddederek, uzmanların olayla ilgili bağımsız bir soruşturma yürüttüğünü ve bunun neticesinde şirketin herhangi bir usulsüzlük yapmadığının kanıtlandığını belirtti.

İngiltere Meclis Özel Komitesi, şirketin kurucusu Mark Zuckerberg'in de İngiltere'de sorgulanmasını istedi.

İngiltere Meclis üyesi Damian Collins Cambridge Analytica'nın iflas başvurusunda bulunmasını değerlendirirken, araştırma çalışmalarının devam edeceğini, şirket kapansa bile soruşturmadan kaçamayacağını belirtti.

Söz konusu veri skandalının ardından Facebook şirketi, kullanıcıların veri gizliliğinin korunmasını yükseltmek amacıyla çalışmalar yapacak, politik reklamlarda şeffaflık artırılacak.

Cambridge Analytica, bir anket uygulaması aracılığıyla toplanan milyonlarca Facebook kullanıcısına ait verileri 2016 ABD başkanlık seçimleri ve Brexit referandumunun sonuçlarını etkilemek için kullanmakla suçlanıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor