Anayasa mahkemesi uyardı: Tac Mahal'i koruyun!

2018-05-03 16:33:20

Hindistan deyince ilk akla gelen mekânlardan biri, 17. asırda inşa edilen Tac Mahal, son günlerde tehdit altında.

İslami türbe mimarisinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen Tac Mahal, son yıllarda yaşanan hava kirliliği ve asit yağmuru gibi nedenlerden dolayı asıl rengini kaybetmeye başladı.

Bu durum Anayasa Mahkemesi'ni harekete geçirdi, mahkeme hükümete Tac Mahal'in korunması için yabancı uzmanlardan destek alma talimatı verdi.

Beyaz mermer taşlarla inşa edilen Tac Mahal'in önce sararmaya başladığı, ardından yer yer kahverengi ve yeşile çalan renklere büründüğü bildiriliyor.

Hint hükümeti, daha önce Tac Mahal'in çevresindeki binlerce fabrikayı kapattı. Ama bu yetersiz kaldı; anıt mezar renk değiştirmeye devam ediyor.

Tac Mahal'in hemen yanında yer alan Yamuna nehrindeki yoğun kirlilik nedeniyle bölgedeki sinek nüfusunda patlama yaşanıyor. Anıtın duvarlarında sinek ve böcek dışkıları nedeniyle yer yer yeşerme gözleniyor.

Tac Mahal'ın korunması uzun zamandan beri gerek Hindistan'da gerekse dünya genelinde yakından takip edilen bir konu. 17. yüzyılın ortasında inşa edilen Tac Mahal, 1643'te Babür Şahı Cihan'ın, 38 yaşında ölen eşi Mümtaz Mahal adına yaptırdığı bir anıt mezar.

Tac Mahal, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından dünya mirasları listesine alındı. Mekânın her gün yaklaşık 70 bin turist ağırladığı belirtiliyor. Ancak yapı üzerindeki baskıyı hafifletmek için, günlük ziyaretçi sayısının 40 bin ve günlük ziyaret süresinin 3 saat olarak kısıtlanması kararlaştırıldı.


Hindistan hükümeti ilk kez 2015 yılında anıt üzerinde temizleme çalışmaları yürüttü. Bu yılbaşında mermer taşları temizlemek için yeni bir çalışma başlatıldı, bu işlemin yıl sonunda tamamlanması bekleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor