İsrail'de başbakana savaş ilanı yetkisi

2018-05-03 15:20:11 CRI

İsrail parlamentosunda 30 Nisan'da onaylanan tasarıyla, başbakan ve savunma bakanına, acil durumda hükümet onayı olmaksızın savaş kararı alma yetkisi verildi.

Söz konusu yasayla, savaş ilan etme yetkisi, geniş katılımlı İsrail hükümetinden daha dar katılımlı güvenlik kabinesine devrediliyor.

İsrail güvenlik kabinesinde başbakan, dışişleri bakanı, savunma bakanı, içişleri bakanı, adalet ve ticaret bakanları bulunuyor.

Tasarı, iktidar ve muhalefet partilerinin oylarıyla yasalaştı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Avigdor Liberman, son birkaç aydır bazı kritik konular üzerinde yoğun bir mesai harcıyordu. İsrail medyasında çıkan haberlerde, Netanyahu'nun, Liberman'ın görevden ayrılmasını isteyebileceği iddia ediliyor. Parlamentoda onaylanan yasaya göre, başbakan ve savunma bakanlığı görevlerini bir arada üstlenen kişi, tek başına savaş ilan etme yetkisine sahip olabilecek. Bu nedenle yasa İsrail'de eleştirilerin hedefi de oluyor, söz konusu yasanın meşru olmadığı ve başbakana çok fazla yetki verildiği savunuluyor.

İsrail Parlamentosu'nun dışişleri ve savunma işleri komisyonu, yasanın onaylanmasının mevcut gerginlikle alakası olmadığını açıklasa da, İsrail medyasında çıkan yorumlarda, son zamanlarda gittikçe kötüleşen İsrail-İran ilişkilerine dikkat çekiliyor.

İran'ın Lübnan'da Hizbullah ve Gazze Şeridi'nde Hamas'a destek vermesi, Suriye'de askeri varlığını artırması, İsrail için büyük güvenlik riskleri olarak addediliyor.

29 Nisan'da ilk Ortadoğu ziyaretini gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Netanyahu ile katıldığı ortak basın toplantısında, İsrail'le birlikte “İran tehdidini” önlemeye çalışacaklarını söyledi.

Netanyahu, ertesi gün yaptığı açıklamada, İran'ın nükleer silah geliştirme konusunda gizlice Ar-Ge çalışmalarına devam ettiğine dair deliller topladıklarına işaret etti.

ABD Başkanı Donald Trump da İran'la varılan nükleer anlaşmada eksiklikler bulunduğuna dikkat çekerek, bunların giderilmemesi durumunda anlaşmadan çekilebileceklerini belirtmişti. Trump, bu konuda kararını 12 Mayıs'ta duyuracak.

ABD'de yayın yapan NBC Televizyonu'nda önceki gün çıkan habere göre, isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey ABD'li bir yetkili, dünyada düşman ülkeler listesinde İsrail ve İran'ın en ön sırada yer aldıklarını söyledi. Aynı yetkili, İsrail'in Suriye ve İran'da askeri operasyonlara girişmeye hazır olduğunu ve ABD'den bu konuda destek talep ettiğini ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor