Çin'den İran nükleer anlaşmasına dair açıklama

2018-05-02 20:30:27

     Çin, ilgili tüm tarafların genel duruma ve uzun vadeli çıkarlara göre hareket ederek, kapsamlı İran nükleer anlaşmasını titizlikle uygulamayı sürdürmeleri gerektiğini açıkladı.


      İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, 30 Nisan'da yaptığı açıklamada, İran'ın nükleer silah geliştirmek için gizli bir program üzerinde çalıştığına ilişkin belgeleri ele geçirdiklerini belirtti. ABD Başkanı Donald Trump'ın, 12 Mayıs'a kadar ülkesinin İran nükleer anlaşmasından çekilip çekilmeyeceği konusundaki nihai kararını açıklaması bekleniyor. İsrail'in İran'ın nükleer anlaşmayı ihlal ettiğine dair iddiaları paylaşması, uluslararası arenada tansiyonu daha da yükseltti.


     Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında, Çin'in bu konudaki tutumu hakkında bilgi verdi.


2015 yılında 6 ülke ve İran arasında nükleer sorunu konusunda kapsamlı bir anlaşmaya varıldığını ve BM Güvenlik Konseyi'nin onayının da alındığını hatırlatan Hua Chunying,  bunun temel amacının İran nükleer programının barışçı niteliğini teminat altına almak olduğunu dile getirdi.


Hua Chunying, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA), İran'ın nükleer program geliştirip geliştirmediğine ilişkin değerlendirme hakkına sahip tek uluslararası örgüt olduğuna dikkat çekerek, UAEA'nın yaptığı 10 denetimde İran'ın anlaşmaya uyduğunu tespit ettiğini söyledi.


Nükleer anlaşmasında, eşi görülmemiş derecede katı denetim önlemlerinin alındığını vurgulayan sözcü Hua, şu anda atılması gereken adımın ilgili tarafların anlaşmayı titizlikle uygulamaya devam etmeleri olduğunu belirtti.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor