Marx'ın 200. doğum yıldönümü için Londra'da anma

2018-05-02 12:13:44

Karl Marx'ın 200. doğum yıldönümü 5 Mayıs'ta kutlanacak.

Marx'ın ‘ikinci memleketi' Londra'da 1 Mayıs günü Anıt Kütüphanesi'nde düzenlenen etkinlikte, ‘insanlığa değerli düşünce mirası bırakan ve tarihin akışını değiştiren' Karl Marx anıldı.

80 yılı aşkın tarihe sahip olan Anıt Kütüphanesi, kuruluşundan bu yana Marksizm'in İngiltere'de tanıtılması için çaba harcıyor

Kütüphanede yaklaşık 60 bin kitap ve dergi bulunurken, bunların hepsi Marksizm, barış harekâtı, İspanyol iç savaşı ve Rusya'da Ekim Devrimi gibi içerikleri kapsıyor.

Söz konusu kütüphane Marx'ın 200. doğum yıldönümü dolayısıyla bu yıl özel olarak “Marx 200 yaşında” konulu bir dizi anma etkinliği düzenledi.

Kütüphanede 30'a yakın gönüllü hizmet veriyor. Herhangi bir hükümetin mali desteğini almayan bu kütüphaneye gerekli sermaye ve kitapların hepsi destekçilerin verdiği bağışla ya da üyelerin sağladığı aidatla karşılanıyor.

Kütüphanede saklanan tarihi bilgiler oldukça değerli. Örneğin Ekim Devrimi'yle ilgili araştırma yapmak isteyenler, internette detaylı bir içerik bulamazken, bu kütüphanede saklanan kitaplar araştırmacılara zengin bir arşiv sunmanın yanı sıra yeni bir bakış açısı kazandırıyor.

Kütüphane müdürü Meirian Jump'un verdiği bilgiye göre, son yıllarda İngiltere'de bilhassa gençler arasında Marksizm'e ilgi gittikçe artıyor. Kütüphaneye gelen okur ve konferanslara katılan dinleyicilerinin sayısında ciddi artış kaydedildiği belirtiliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor