İran ile İsrail arasında gerginlik tırmanıyor

2018-05-02 12:13:22

İran ile İsrail arasında gerginlik tırmanıyor

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu İran'ın gizli nükleer araştırma planını açıkladı.

Netanyahu'nun İran'ı nükleer programdan vazgeçmeyerek ilgili belgeleri saklamakla suçlamasına karşı, İran'dan “çocukça naif bir oyuna kalkışmama” yanıtı geldi.

İsrail İran'ı suçladı

İsrail Başbakanı Netanyahu 30 Nisan günü İsrail Savunma Birliği'nin merkezinde düzenlenen basın toplantısında İran'ın gizli nükleer araştırma belgelerini açıkladı.

Netanyahu ülkenin istihbarat birimi Mossad'ın Şubat 2016 tarihinde nükleer belgelerin bulunduğu eski bir fabrika deposunu keşfettiğini ve birkaç hafta önce başarıyla içeri sızılarak belgelerin ele geçirildiğini ifade etti.

Netanyahu yarım ton ağırlığındaki belgelerin 183 CD'ye dosyalanmış 55 bin sayfalık gizli bilgiler ve binlerce sayfalık evraktan oluştuğunu dile getirdi. 

Başbakan Netanyahu, bu açıklamasının ardından ABD medyasına iddialarını savundu. Netanyahu, istihbarat toplama alanında hiç kimsenin İsrail'le rekabet edemeyeceğini belirterek, İran'ın, ilgili belgelerin tüm dünyaya açıklanmasını istemediğini vurguladı.

Kritik belgeler 12 Mayıs öncesinde açıklandı

ABD Başkanı Donald Trump kısa süre önce yaptığı açıklamada, İran'a tekrar yaptırım uygulanıp uygulanmamasına 12 Mayıs'ta karar vereceklerini söyledi. Bu açıklamada, ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya ile İran arasında 2015 yılında imzalanan “Kapsamlı Ortak Eylem Planı”nın uygulanmasına tehdit oluşturdu.

Netanyahu adı geçen nükleer anlaşmaya karşı çıktığını net bir şekilde ifade etmişti. İsrail'in İran'dan gizli belgeleri ele geçirdiğine dair haberin 12 Mayıs öncesinde duyurulması basında farklı fikirler ortaya çıkmasına neden oldu. Bazı analizlere göre, İsrail tarafından açıklanan bilgilerin bir kısmı Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı tarafından 2005 yılında zaten elde edilmişti, bazı belgelerse 2011 yılında dünyaya açıklandı.

Uluslararası toplumdan tepkiler

ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Mike Pompeo İsrail Başbakanı Netanyahu'nun açıklamalarının inandırıcı olduğunu savunarak İran'ın gizli bir nükleer planı yıllardır yürüttüğünü ve dünyanın İran'ın yalanlarından haberdar olduğunu vurguladı.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Netanyahu'nun açıkladığı belgelerin İran'ın anlaşmaya sadık kalıp kalmadığına dair soru işareti oluşturmadığını, çünkü nükleer anlaşmanın, iddialara değil, somut taahhüt ve denetim mekanizmasına bağlı olduğunu belirtti.

Öte yanda Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu tarafından 1 Mayıs'ta yapılan açıklamada, 2009 yılından bu yana İran'ın nükleer tesislerinde herhangi bir hareketlilik görülmediği ifade edildi. 

İran'dan sert tepki

İran Dışişleri Bakanlığı tarafından 1 Mayıs'ta yapılan açıklamadaysa, Netanyahu'nun suçlamasının İran'a karşı yapılan “anlamsız ve utangaç bir gösteri” olduğuna dikkat çekildi ve Netanyahu'nun kendi skandallarının içine battığı ifade edildi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, İsrail başbakanının asılsız bir “çocuk oyunu” oynamakta olduğunu ve Tahran'a yönelik modası geçmiş suçlamaları tekrarlayarak konuya hiçbir yeni boyut getirmediğini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor