Fas, İran'la diplomatik ilişkileri kesti

2018-05-02 11:24:18

Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, İran'la diplomatik ilişkileri kestiklerini duyurdu.

Fas, Lübnan merkezli Hizbullah örgütü ile Polisario Cephesi arasındaki ilişkinin ülke güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle İran'daki elçiliğini kapatma kararı aldı.

Nasır Burita dün yaptığı açıklamada, İran'ın Polisario Cephesi'ne sermaye, silah ve eğitim desteği sağladığını, bunun Fas'ta güvenlik ve istikrarı ciddi şekilde tehdit ettiğini kaydetti.

Fas bu sebeple İran'ın başkenti Tahran'daki büyükelçiliğini kapatma kararı aldı, İran büyükelçisinin de ülkeyi terk etmesi istendi.

Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, İran'la diplomatik ilişkiyi kesmelerinin, ikili ilişkiler kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, konunun bölgesel ve uluslararası gelişmelerle alakalı olmadığını vurguladı.

Fas, 2009 yılında da Bahreyn'in egemenliğine aykırı açıklamalar nedeniyle İran'la diplomatik ilişkileri kesmişti. 2017 yılının Ocak ayında diplomatik ilişkiler yeniden kurulmuştu.

Batı Sahra sorunu

Fas'ın 1975'te eski İspanyol sömürgesi Batı Sahra'yı topraklarına katmasının ardından, Cezayir'in destek verdiği bağımsızlık yanlısı Polisario Cephesi ile Fas yönetimi arasında başlayan gerginlik devam ediyor.

Bölgede toprak iddiası bulunan Moritanya, 1979 yılında Batı Sahra'daki egemenlik iddialarından vazgeçti. Ancak Fas ve Polisario Cephesi, 1991'de BM ara buluculuğunda varılan ateşkes anlaşmasına kadar silahlı mücadeleyi sürdürdü. Ateşkes anlaşmasından bu yana Batı Sahra'nın statüsüyle ilgili görüşmeler başarıya ulaşamadı.

Fas, bölgenin kendi egemenliğinde kalması gerektiğini savunurken Polisario Cephesi, Batı Sahra'nın bağımsız bir devlet olduğunu ileri sürüyor.

Fas ile İran arasındaki mücadele

Fas ile İran arasındaki mücadele yeni değil, bu çekişme 1979 İran Devrimi'ne kadar uzanıyor. Çoğunluğu Sünni Müslüman nüfusa sahip olan Fas, İran'ın bölge politikalarını eleştiriyor ve sürekli Tahran'dan kuşku duyuyor.

Ancak 1990'lı yılların başında bölgesel durumun değişmesiyle iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerde görece yumuşamaya gidildi.

Dünyadan gelen tepkiler

Geride kalan uzun yıllar boyunca Fas, Tahran'ın Ortadoğu'da uyguladığı politikaları eleştiriyordu. Özellikle İran'ın Körfez ülkelerine karşı izlediği siyaset Fas'ın tepkisini çekiyordu, öyle ki son krizin ardından Fas'a en büyük destek de bu ülkelerden geldi.

Fas'ın İran'la diplomatik ilişkileri kestiğini duyurmasının ardından, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Enver Karkaş, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da şu mesaj paylaştı.

“İran'ın içişlerine karışmasından şikayetçi olan Fas'ın yanındayız, Fas'a olan desteğimiz köklü bir geçmişe dayanmaktadır. İyi günde, kötü günde bu tutumumuz sabittir.”

Bahreyn Dışişleri Bakanı Halid bin Ahmed Al Halife, sosyal paylaşım sitesinde yaptığı açıklamada, Fas'ın İran'la ilişkileri kesmesini ‘güçlü bir şekilde' desteklediklerini belirtti.

Al Halife, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Fas'ın, ‘terör örgütü' Lübnan Hizbullah'ı ile işbirliği yapan İran'la ilişkileri kesme kararının doğru olduğunu düşünüyoruz.”

Suudi Arabistan ve Katar'dan da Fas'a destek açıklamaları geldi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor