Kim Jong-un nükleer deneme tesisini kapatma kararı aldı

2018-04-29 15:27:32 CRI

Kuzey Kore (KDHC) lideri Kim Jong-un'un, ülkenin kuzeyinde bulunan P'unggye-ri Nükleer Deneme Alanı'nın Mayıs ayında kapatılacağını söylediği açıklandı.

Güney Kore (KC) Cumhurbaşkanlığı Basın Sekreteri Yoon Young-chan dün düzenlenen basın toplantısında, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında yapılan görüşmenin bazı içerikleri hakkında bilgi verdi.

Yoon Young-chan'ın verdiği bilgilere göre, Kim Jong-un görüşmede, söz konusu nükleer deneme alanını kapatma sürecini uluslararası topluma şeffaf ve açık şekilde göstereceklerini belirtti. Kim, bunun için de Güney Kore ve ABD'den uzman ile basın mensuplarını ülkeye davet edeceklerini ifade etti.

Kim Jong-un, “ABD, Kuzey Kore rejimini sevmemesine rağmen diyalog kurması halinde, Kore Yarımadası'nın güneyine veya Pasifik Okyanusu'na nükleer füze fırlatabilen ya da ABD'yi kasten hedef alan bir insan olmadığımı fark edecek. ABD'yle düzenli görüşmeler yoluyla karşılıklı güven arttırılarak, savaşa son verilmesi ve saldırmazlık konusunda anlaşmaya varılması durumunda, Kuzey Kore nükleer silaha sahip olmak için niye kendini zor duruma soksun?” ifadesini kullandı.

Kim Jong-un ayrıca, “Kore Savaşı gibi trajik bir olayın tekrarlanmasına izin vermeyeceğiz, bu nedenle silah kullanmama taahhüdünde bulunuyoruz.” dedi.

Güney Kore Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada ayrıca, Kim Jong-un'un nükleer deneme tesisini kapatma ve bu süreci dış dünyaya açıklama kararı almasının, Kuzey Kore'nin nükleer denetim sürecinde olumlu bir adım attığının bir göstergesi olduğu vurgulandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor