Uluslararası toplumdan Kuzey-Güney Kore Zirvesi'ne takdir

2018-04-28 20:09:35 CRI

Uluslararası toplum, Kuzey-Güney Kore Zirvesi'ni takdirle değerlendirerek, iki taraf ve uluslararası toplumun ortak çabalarıyla yarımadada kalıcı barış sağlanmasını temenni ettiklerini duyurdu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından dün yayınlanan açıklamada, Kuzey Kore (KDHC) ve Güney Kore'nin (KC) son görüşme temelinde çaba harcamaya devam etmesinin arzulandığı belirtildi.

Guterres, iki ülkenin varılan mutabakatı hayata geçirerek, aralarındaki karşılıklı güveni pekiştirmesi ve uzlaşı gerçekleştirmesini beklediklerini ifade etti.

Guterres ayrıca, Kuzey ve Güney Kore'ye samimi bir şekilde diyalog yaparak, Kore Yardımadası'nda sürdürülebilir barış sağlanması ve yarımadanın nükleer silahlardan denetlenebilir bir şekilde arındırılması yönünde doğru adımlarla ilerleme çağrısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamada ise, Rusya'nın Kuzey ve Güney Kore arasındaki somut işbirliğini hızlandırmaya hazır olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, son görüşmeyle, Kuzey ve Güney Kore'nin siyasi ve diplomatik süreci hızlandırarak, Kore nükleer sorunu da dahil olmak üzere, yarımadadaki bütün sorunları çözme niyetinde bulunduğunun kanıtlandığına işaret edildi.

Açıklamada ayrıca, Rusya'nın ilgili taraflarla birlikte, Rusya ve Çin tarafından ileri sürülen Kore Yarımadası sorununun çözümüne ilişkin yol haritası ışığında sorunları çözmeye hazır olduğu kaydedildi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de, tarafların arasında imzalanan deklarasyonun, diyalog ve diplomasinin en güçlü araç olarak, en zor sorunlara barışçıl çözüm sunulabileceğinin bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

Mogherini açıklamasında, Avrupa Birliği'nin, yarımadanın nükleer silahlardan arındırılmasına tam destek verdiğinin altını çizdi.

Öte yandan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, görüşmeyi olumlu karşılayarak, zirvenin Kore Yarımadası sorununun çözümü için atılan ilk önemli adım olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Twitter'daki hesabından yaptığı paylaşımda, "Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un bugün Panmunjom'da görüşmelerinden memnuniyet duyduğunu" bildirdi.

Seul'e 2 Mayıs'ta gerçekleştireceği ziyarette Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile bu önemli konuyu da ele alacaklarını ifade eden Erdoğan, "Koreler arası ilişkilerin geliştirilmesi ve Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması yolunda atılan bu tarihi adımı destekliyor ve sürecin başarıyla sürdürülmesini diliyorum." temennisinde bulundu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor