Güney Kore ve Kuzey Kore arasında barışçı görüşme

2018-04-27 16:00:19 CRI

Güney Kore ve Kuzey Kore arasında barışçı görüşme

Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti KDHC) lideri Kim Jong Un, yerel saatle bu sabah Panmunjom'daki Ateşkes Köyü'nde resmi görüşmelere başladı.

1950-1953 yıllarındaki Kore Savaşı'ndan bu yana üçüncü kez düzenlenen liderler zirvesinde Kim, Güney Kore topraklarına ayak basan ilk Kuzey Kore lideri oldu.

Önceki Kore zirveleri 2000 ve 2007 yıllarında KDHC'nin başkenti Pyongyang'da gerçekleştirilmişti.

Moon ve Kim, askeri demarkasyon hattındaki ilk görüşmeleri nedeniyle yüzlerinde gülümsemelerle el sıkıştı.

Askeri demarkasyon hattından Güney Kore tarafına geçen Kim, Moon'u kısa bir süreliğine Kuzey Kore tarafına geçmeye davet etti. İki lider, daha sonra Panmunjom'un Güney'ine geri döndü.

Güney Kore askeri kıtasını birlikte selamlayan Kuzey Kore ve Güney Kore liderleri, Panmunjom'da yer alan Barış Evin'de kısa bir görüşme yaptılar. Görüşmenin ana gündem maddeleri, Kore Yarımadası'nda nükleer silahsızlanma, uzun vadeli barış mekanizmasının kurulması ve ikili ilişkilerin düzeltilmesi.

Panmunjom, barışın sembolü oldu

Güney Kore Lideri Moon Jae-in, yaptığı açıklamada, iki tarafın bugünkü zirvede cesurca diyalog kurmalarını, 10 yıldır durgun olan ikili ilişkileri canlandırmalarını ve anlaşmaya varılması için ortak çaba harcamalarını, böylece Yarımada'da barışı dört gözle bekleyen tüm dünya halkına büyük bir hediye vermelerini ümit ettiğini söyledi.

Omuzlarında büyük bir sorumluluk taşıdıklarına işaret eden Moon Jae-in, Kuzey Kore ve Güney Kore liderlerinin askeri demarkasyon hattını geçmeleriyle, Panmunjom'un ayrılığın değil barışın sembolü haline geldiğini vurguladı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ise görüşmede, kendisini başlangıç noktasında koşu yarışmasının başlamasını bekleyen bir sporcuya benzetti. İki tarafı ilgilendiren konularda içten diyalog kurmayı ve zirveden verimli sonuçlar elde etmeyi arzuladığını dile getiren Kim, bu görüşmeden doğan fırsatlardan faydalanarak, geleceğe doğru el ele ilerlemeleri gerektiğini söyledi.

Bugünkü görüşme, sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki etapta gerçekleştiriliyor. Görüşmenin ardından iki taraf arasında anlaşmaya varılması bekleniyor. İki lider, yerel saatle 18.30'da ise Moon'un ev sahipliğinde akşam yemeğine katılacaklar.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor