“ABD, başkalarını suçlayarak kendini aklamaya çalışıyor”

2018-04-25 17:23:55

Amerikan siyaset uzmanları, ABD'nin insan haklarının korunması meselesinde diğer ülkeleri eleştirerek her geçen gün daha da kötüleşen kendi insan hakları durumunu saklamaya çalıştığını savundu.


ABD Dışişleri Bakanlığı kısa süre önce yayımladığı 2017 İnsan Hakları Raporu'nda diğer ülkelere ilişkin asılsız ithamlarda bulundu.


Raporu değerlendiren ABD'li siyaset uzmanları, ABD'nin eleştiri oklarını başka ülkelere çevirerek kendini aklamaya çalıştığını belirtiyorlar.


ABD Houston Üniversitesi Doğu Asya Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde görev yapan Doçent Dr. Peter J. Li, Xinhua Haber Ajansı'na verdiği demeçte, son yıllarda ABD'deki insan hakları durumunun sürekli kötüleştiğine işaret etti.


Sosyal çelişkilerin ABD'de ciddi boyuta ulaştığını, farklı kültür ve siyasi görüşlere sahip insanlara yönelik ayrımcılığın arttığını belirten Li, ABD'nin artık bölünmüş bir topluma dönüştüğünü söyledi. Trump yönetiminin göçmenler konusunda sert bir tutum izlediğine dikkat çeken Doçent Dr. Li, yabancı göçmenlere ülkeye giriş kısıtlamaları getirme veya sınır bölgelerinde duvar dikme gibi bir dizi tedbir alındığını ve çok sayıda ülkeye seyahat yasağı koyulduğunu kaydetti. Li, Trump yönetiminin bu tutumuna Amerikan siyaset ve hukuk çevrelerinden çok sayıda uzmanın karşı çıktığını savundu.


ABD St. Thomas-Houstan Üniversitesi'nde Profesör Jon R. Taylor, basına verdiği demeçte, ABD'de insan hakları ihlallerinin hesaplanamaz bir seviyede bulunduğunu vurgulayarak; silahlı şiddet, ırkçılık, uyuşturucu madde kullanımı ve toplumsal eşitsizliğin son derece yüksek olduğunu belirtti. Taylor, ABD toplumunun temel sıkıntılarını oluşturan söz konusu suçların azalmak yerine durumun daha da kötüleştiğini ileri sürdü.


ABD Silahlı Şiddet Arşivi adlı sivil toplum kuruluşu tarafından 2017 yılında hazırlanan rapora göre, 25 Aralık 2017 itibarıyla ABD'de meydana gelen silahla saldırı sayısı 60 bin 91'i buldu. Bu olaylarda 15 bin 182 kişi hayatını kaybetti, 30 bin 619 kişi de yaralandı.


Gallup araştırma şirketinin 15 Mart 2017 tarihinde paylaştığı rapora göre, araştırmaya katılan Amerikan vatandaşlarının yüzde 42'si, ülkesindeki ırkçı yaklaşımların artmasından endişe duyuyor. Bu oran 2016 yılına göre yüzde 7 arttı. Araştırma sonuçları, bu konudaki ilk araştırmanın yapılmasından bu yana geçen 17 yıl içinde mevzubahis endişelerin en yüksek seviyeye ulaştığını gösteriyor.


Öte yandan, ABD'deki toplumsal eşitsizlik de giderek kötüleşiyor. Almanya'nın ünlü ekonomisti Thorsten Slok'un hazırladığı rapora göre, ABD nüfusunun yüzde 0,1'inin elindeki mülkiyet, toplumun en alt tabakasındaki ailelerin yüzde 90'ının mülkiyeti toplamına eşit durumda.     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor