Trump, Hazine Bakanı'nı Çin'e gönderiyor

2018-04-25 15:14:38 CRI

Trump, Hazine Bakanı'nı Çin'e gönderiyor

ABD Başkanı Donald Trump, Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in ticari anlaşmazlıkları müzakere etmek için birkaç gün içerisinde Çin'e gideceğini bildirdi.

Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Beyaz Saray'da gazetecilerin sorularını yanıtladığı sırada, son dönemde ABD ve Çin arasında ticaret savaşı yaşanacağına dair endişeleri artıran gelişmeleri değerlendirdi. ABD Başkanı, "Çin çok ciddi, biz de çok ciddiyiz. Anlaşma yapma şansımız çok yüksek." ifadelerini kullandı.

Çin Ticaret Bakanlığı da ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in müzakereleri yürütmek üzere Beijing'e geleceği haberini aldığını bildirdi. Bakanlık, Mnuchin'in yapacağı ziyareti olumlu karşıladıklarını belirtti.

ABD'nin, son günlerde Ticaret Kanunu'nun “301. maddesi” uyarınca Çin mallarına yönelik ek gümrük vergisi listesini açıkladığını hatırlatan Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü, ABD'nin çok taraflılık ilkesini tamamen terk ettiğini söyleyerek, Washington'ın tek taraflı ve korumacı tavrını eleştirdi.

Çin, ABD'nin ek gümrük vergisi tarifesinin Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) kurallarını ihlal ettiğini savunarak, çözüm için DTÖ'ye başvurdu.

Çok sayıda uzman ABD'nin söz konusu girişimlerinin DTÖ'nün kurallarına ciddi anlamda aykırı olduğu ve küresel çok taraflı ticaret sistemine zarar vereceği kanaatinde.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor