“ABD ticaret açığını azaltmayı yanlış anlıyor”

2018-04-24 16:56:25

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başekonomisti Maurice Obstfeld, ABD'nin iki taraflı ticaret açığını azaltma konusunu yanlış algıladığını ifade etti.


Obstfeld, Financial Times gazetesinde yayımlanan makalesinde, “ihracat hacmi ithalatı geçmediği takdirde bir ülkenin ticarette kaybedeceği” algısının çok eskiden gelen yanlış bir teori olduğunu belirtti.


Bir ülkenin ticaret fazlasının ticarette kazandığına gösterdiğine dair anlayışın da yanlış olduğunu vurgulayan Obstfeld, ticaret açığının kayıp anlamına geldiğini düşünmenin ise yanlışın üstüne yanlış eklemek anlamına geldiğine dikkat çekti.


İkili ticaret yapısının, her ülkenin üstün olduğu alanlara göre uluslararası iş bölümünü yansıttığı ifade edilen makalede, bir ülkenin ticaretten elde ettiği gelirin yalnızca ticari dengeden kaynaklanmadığının altı çizildi. Buna örnek olarak, ABD'nin ithal ettiği alüminyum ürünlerinin ticaret açığına yol açtığı, ancak bu ürünler kullanılarak daha çok uçak ihracatı yapılabileceği belirtilen makalede, bu nedenle alüminyum ithalatını kısıtlamanın yalnızca ülkenin uçak üretimini olumsuz etkilemeyeceğine, ayrıca uluslararası iş bölümünün de verimsiz hale geleceğine dikkat çekildi.

Obstfeld, ABD'li politika belirleyicilerinin Meksika, Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) ve Çin gibi ortaklarıyla ticaret açığını azaltmayı müzakere etme adımları atmalarına rağmen, bu şekilde ABD'nin ticari denge durumunu iyileştiremeyeceğini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor