“ABD'nin ek vergi hamlesi, çok taraflılığı sarsıyor”

2018-04-24 16:35:48

   Rusya, Hindistan, Çin, Türkiye, Venezuela, Norveç, İsviçre ve Singapur olmak üzere Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) 8 üye ülkesi, ABD'nin ek gümrük vergisi uygulama kararından endişe duyduklarını açıkladılar.


     DTÖ Mal Ticareti Konseyi'ne bağlı Korunmalar Komitesi dün Cenevre'de toplandı.


Çin temsilcisi toplantıda yaptığı konuşmada, ABD Gümrük Kanunu'nun 232. maddesi uyarınca çelik ve alüminyum ürünlerine uygulanan ek vergi tedbirinin çok taraflı ticaret sisteminin istikrarını bozduğu gibi, uluslararası tedarik zincirini de kırdığını söyledi. Çin temsilcisi, ABD'nin bazı ülkelere uyguladığı vergi muafiyetinin de DTÖ'nün kurallarına aykırı olduğunu vurguladı. 


     Rusya temsilcisi, ABD'nin ek vergi hamlesinin şeffaf olmadığına işaret ederek, bunun, küresel ticari istikrarı zedelemekle birlikte tüm üye ülkeleri zor duruma sokacağını söyledi.


Türkiye temsilcisi ise toplantıda yaptığı konuşmada, ABD'nin ulusal güvenlik bahanesiyle ek vergi uygulamasının dayanaksız olduğuna dikkat çekerek, demir-çelik sektöründeki endüstriyel kapasite fazlalığına çözüm getirilmesi için G20 çerçevesinde bir platform sunulduğunu söyledi. Temsilci, sorunun diyalog ve koordinasyon yollarıyla çözülmesi ve tek taraflı hareket edilmemesi gerektiğini belirtti.


ABD Başkanı Donald Trump, 8 Mart'ta bir açıklama yaparak, ithal edilen çelik ve alüminyum ürünlerinin ABD'nin ulusal güvenliğini bozduğunu, bu nedenle de bu ürünlere sırasıyla yüzde 25 ile yüzde 10 oranlarında gümrük vergisi koyacaklarını açıkladı.


Ancak, ABD'den 22 Mart'ta yapılan açıklamada ise 1 Mayıs'a kadar AB, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Meksika ve Güney Kore'den (Kore Cumhuriyeti) ithal edilen çelik ve alüminyum ürünlerine geçici vergi muafiyeti uygulanacağı bildirildi.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor