BM: Çin'in bölgesel istikrar ve kalkınmaya katkısı büyük

2018-04-24 09:29:45 CRI

BM: Çin'in bölgesel istikrar ve kalkınmaya katkısı büyük

Birleşmiş Milletler (BM) Afganistan Yardım Misyonu Başkanı Tadamichi Yamamoto, Çin'in son yıllarda bölgesel istikrara ve kalkınmaya önemli katkı yaptığını ifade etti.

Yamamoto, Çin'in Kabil Büyükelçiliği tarafından geçen pazar düzenlenen “Çin-BM-Afganistan: İnsanlığın ortak kader topluluğunu ortaklaşa inşa etmek” temalı toplantıda açıklamalarda bulundu.

Çin'in son yıllarda bölgesel istikrar ve kalkınmaya önemli katkı yaptığını belirten Yamamoto, BM ile Çin'in Afganistan'daki işbirliği ufkunun geniş olduğunu söyledi.

BM Temsilcisi, Çin'in önderliğinde Kuşak ve Yol girişimi ve Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun ortaklaşa inşasının hem Afganistan'ın hem de bölgedeki diğer ülkelerin ekonomisi ve sosyal kalkınması için mühim fırsatlar yarattığını vurguladı.

Yamamoto, ayrıca Çin ile BM'nin insani yardım, insan kaynakları, uyuşturucu kaçakçılığı ve terörle mücadele ile afet yönetimi gibi konularda işbirliği ufkunun geniş olduğunu sözlerine ekledi.

Çin'in Kabil Büyükelçisi Liu Jinsong ise, toplantıda yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinden biri olarak Çin'in, Afganistan'daki krizin başlangıcından bu yana daima uluslararası adaletten yana olduğunu ve BM Tüzüğü çerçevesinde Afgan halkının önderliğindeki bir çözüm sürecini desteklediğini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor