IMF: Ticaret sürtüşmesi Asya Pasifik ekonomisine zararlı

2018-04-21 15:30:22

Uluslararası Para Fonu (IMF) Asya-Pasifik Bölgesi Direktörü Rhee Chang-yong dün yaptığı açıklamada, bazı ülkelerin “içe bakış” politikası uygulamasının ticari sürtüşmelerin tırmanmasına yol açtığını, bunun Asya Pasifik bölgesinde ekonomik gelişmeye tehdit oluşturduğunu belirtti.

İlgili ülkelerin ticari anlaşmazlıkları mevcut kurallar temelinde çok taraflı mekanizma yöntemiyle çözmeleri gerektiğini kaydeden Rhee Chang-yong, sözde ticaret savaşlarının başarı getirmeyeceğinin altını çizdi. Mevcut çok taraflı mekanizmanın Asya Pasifik bölgesinde ekonomik gelişmeyi büyük ölçüde ilerlettiğine işaret eden Rhee Chang-yong, aynı zamanda Asya Pasifik bölgesinin, çok taraflı ticaret mekanizmasının korunmasına ve daha iyi hale getirilmesine büyük katkı yaptığını ifade etti.

Rhee Chang-yong, reformun ilerletilmesi, ekonomik büyüme kalitesinin yükseltilmesi, hizmet sektörünün dışa açılması gibi tedbirler alarak, Asya Pasifik ekonomi topluluğunun çok taraflı ticaret mekanizmasını daha iyi şekilde koruyabileceğini ifade etti.

IMF Asya-Pasifik Bölgesi Direktör Yardımcısı Markus Rudlauer da aynı gün yaptığı açıklamada, Asya pasifik ekonomisinin küresel ticaretten kazanç elde ettiğini, verimli küresel internet ağı tedarikinin Asya bölgesindeki üretici ülkelere yarar sağladığı gibi, ABD başta olmak üzere tüketici ülkelere de fayda sağladığını söyledi. Markus, dışa açık çok taraflı ticaret mekanizmasının küresel tedarik için çok önemli olduğunu belirtti.

Rudlauer, IMF'nin Çin ekonomisinin geleceğine iyimser baktığını, Çin'in gelişmiş ekonomik topluluklar ile olan farkı azaltmaya devam edeceğini dile getirdi. Aynı yetkili, Çin ekonomisinde yapısal reformun sürdüğünü, tüm bu gelişmelerin Çin'de orta vadede ekonomik gelişmeye teminat sağladığını belirtti.

Rudlauer ayrıca, Çin'in yurtiçi borç seviyesini azaltmak için reformu ilerletmeyi sürdürdüğünü, finansal kredi artış riskini kontrol altına aldığını, bu tedbirlerin Çin ekonomisinin karşı karşıya bulunduğu orta vadeli riskin azaltılmasına yararlı olduğunu belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor