“ABD'nin korumacılık önlemi dünya ekonomisine ciddi zararlar veriyor”

2018-04-20 15:47:14 CRI

Almanya'nın ileri gelen ekonomik araştırma enstitüleri tarafından dün ortaklaşa yayınlanan tahmin raporunda, ABD yönetiminin uyguladığı bir dizi korumacılık önleminin dünya ekonomisinin büyümesini ciddi şekilde zedelediği belirtildi.


Beş enstitü tarafından ortaklaşa hazırlanan raporda, ABD'nin ortaya koyduğu bir dizi yeni tarife önlemi, daha katı bir korumacılığa doğru atılan yeni adım olarak nitelendirildi.


Ticari çatışmaların tırmanmasının, uluslararası ticareti kısıtlayacağına vurgu yapılan raporda, söz konusu anlaşmazlıkların ayrıca dünya ekonomisinin büyümesini de ciddi şekilde zedeleyeceği kaydedildi.


Raporda, yeni kısıtlayıcı önlemlerin ticarete ve üretime olan etkilerinin, uygulandıktan sonra görüleceğini; ancak bununla da kalmayıp, şu an bu önlemlerin sadece tartışılmasının bile, bir ülkenin bundan sonraki ticari politikalarındaki belirsizlikleri arttırabileceği ifade edildi.


Raporda ayrıca, ticari çatışmaların hızlı bir şekilde giderilmesi durumunda, şu anki belirsizliklerin kaybolacağının, küresel ekonomik büyümenin karşı karşıya kaldığı aşağı yönlü risklerin büyük ölçüde azalacağının ve büyümenin de şu anki tahminlerden daha güçlü olabileceğinin altı çizildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor