Güney Kore liderinden “barış mekanizması” vurgusu

2018-04-20 11:30:08 CRI

Güney Kore (KC) Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore'nin ülkesi ve ABD ile yapacağı zirvelere işaret ederek, Yarımada'da heyecan verici değişiklikler yaşanacağını belirtti.


Moon Jae-in dün, Cumhurbaşkanlığı konutunda 47 yerel medya kuruluşunun başkanlarıyla bir aray geldi. Moon görüşmede, adı geçen zirvelerin kimsenin beklemediği heyecan verici bir değişiklik olabileceğini dile getirdi.


Moon, Kore Yarımadası'nda son 65 yıldır sürmekte olan ateşkes mekanizmasının sonlandırılarak, savaşın bitişinin ilan edilmesi ve barış antlaşmasının imzalanması gerektiğini belirtti.


Yaklaşmakta olan Güney Kore-Kuzey Kore liderleri görüşmesiyle yeni yolun açılması için sağlam bir kilometre taşı oluşturulması gerektiğinin altını çizen Moon, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve yarımadada kalıcı barışın gerçekleştirilmesi için ikili ilişkilerin hız kesmeden geliştirilmesi gerektiğini belirtti.


Moon, Kuzey Kore'nin uluslararası topluma, yarımadayı nükleer silahlardan arındırmanın yanı sıra, Güney Kore ve ABD'yle aktif diyalog başlatma niyeti gösterdiğini ifade etti.


Bu durumun sadece iki ülke arasında diyalog başlatılması anlamına geldiğini kaydeden Moon, diyaloğun nasıl sonuçlanacağını hâlâ bilmediklerini vurguladı.


Güney Koreli lider, Kuzey Kore'nin, ülkesiyle ve ABD ile yapacağı görüşmelerin başarıyla sona ermesini ve yarımadadaki soruna iyi bir çözüm bulmasını istediklerini sözlerine ekledi.


Kuzey Kore ile Güney Kore liderleri arasında 27 Nisan'da Panmunjon'da yapılması planlanan zirve, iki ülke arasında şu ana kadar yapılan üçüncü liderler zirvesi olacak.


Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un'un, Mayıs sonunda veya Haziran başında görüşmesi bekleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor